Úspěšné kardiochirurgické operace posouvají ústeckou nemocnici blíž k získání statutu komplexního kardiovaskulárního centra
První kardiochirurgická operace v ústecké nemocnici. 4x Foto: KZ/Lukáš Vajc
Litoměřice

Ústí nad Labem - O krok blíže k získání statutu Centra komplexní kardiovaskulární péče (CKKP) je ústecká nemocnice, která spadá pod Krajskou zdravotní, sdružující pět nejvýznamnějších nemocnic v Ústeckém kraji. V minulých dnech ústecký kardiochirurgický tým úspěšně uskutečnil první operace srdce.

„K dnešnímu dni máme za sebou čtyři operace srdce, z nichž tři byly elektivní a čtvrtá akutní. Všichni operovaní pacienti, tři muži a jedna žena ve věku od 50 do 67 let, měli ischemickou chorobou srdeční a byl jim proveden aortokoronární bypass. Pokud jde o techniku operace, tři pacienti byli operováni standardním postupem, tedy s použitím mimotělního oběhu, jednu operaci jsme provedli na bijícím srdci - bez mimotělního oběhu. Všechny uvedené výkony hodnotíme jako úspěšné a pacienti byli časně propuštěni do domácí péče," informoval zkušený kardiochirurg Miroslav Kolesár, který je od 1. června 2018 jmenovaný primářem Kardiochirurgického oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

„Na rozdíl od zbytku republiky dosud nebylo kardiochirurgické pracoviště na území Ústeckého kraje, ani na území sousedních krajů Libereckého a Karlovarského. Jsem rád, že první operace dopadly dobře, tedy podle očekávání, a operovaní pacienti jsou v pořádku. Všem členům týmu, který se na historicky prvních kardiochirurgických operacích v rámci Krajské zdravotní podílel, patří mé velké poděkování. Za vedení společnosti mohu slíbit, že vynaložíme veškeré úsilí k získání statutu CKKP, které si obyvatelé Ústeckého kraje zaslouží. Do získání statutu však musíme provoz kardiochirurgie hradit z vlastních prostředků," řekl Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, který předal ministru zdravotnictví České republiky Adamu Vojtěchovi žádost o rozšíření statutu "Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče" na "Centrum komplexní kardiovaskulární péče" při jeho návštěvě Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem letos 19. března.

„Fakt, že společnost bude provoz nového oddělení hradit z vlastních prostředků až do zisku rozšířeného statutu, o který ministerstvo zdravotnictví požádala, je jasným vzkazem obyvatelům Ústeckého kraje. Představenstvo společnosti otevřením kardiochirurgie v největší krajské nemocnici plní slib, který občanům v regionu před několika lety dalo, za což mu patří poděkování. Poděkovat se sluší také vedení Ústeckého kraje, které od začátku deklarovalo vzniku kardiochirurgického oddělení a snaze KZ o rozšíření statutu na komplexní kardiovaskulární centrum jednoznačnou podporu," uvedl Ing. Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní.

„Operace srdce patří k vrcholům chirurgie co do vlastní náročnosti i pooperační péče. Pro Masarykovu nemocnici znamená zahájení provozu kardiochirurgického oddělení včetně operativy další velký kvalitativní posun v péči o pacienty našeho regionu. Chtěl bych poděkovat všem našim zaměstnancům, kteří se na přípravě a rozjezdu tohoto nového oboru podíleli a věnovali přípravě čas i mimo pracovní dobu. A nebylo to opravdu jednoduché začít s něčím úplně novým. Mé poděkování patří také představenstvu Krajské zdravotní v čele s inženýrem Jiřím Novákem za neutuchající podporu tomuto ambicióznímu projektu. Věřím, že se v krátké době zahájí přípravy projektu pro nový pavilon v areálu Masarykovy nemocnice, kde se ještě více zlepší podmínky pro kardiologii i kardiochirurgii," vysvětlil Josef Liehne, ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice.

Kardiochirurgické oddělení je součástí kardiovaskulárního centra společně s Kardiologickou klinikou Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, již vede přednosty profesor Pavel Červinka a která patří ke špičkovým pracovištím svého druhu v České republice. „Zahájení činnosti kardiochirurgie a první úspěšně zvládnuté operace jsou velkým krokem pro ústeckou nemocnici a Krajskou zdravotní, a obrovským skokem v péči o pacienty s onemocněním srdce a cév v Ústeckém kraji," míní profesor Červinka.

Krajská zdravotní intenzivně usiluje o získání statutu Centra komplexní kardiovaskulární péče (CKKP). „V České republice je v současné době 12 komplexních center kardiovaskulární péče. Jejich regionální umístění je však naprosto disproporcionální. Celkem pět center se nachází v Praze. Naproti tomu v severní oblasti České republiky není žádné. Tato regionální disproporcionalita, jakkoliv historicky odůvodnitelná, však neodpovídá současným potřebám na dostupnost, kvalitu a efektivitu zdravotní péče. Každým rokem zemře v Ústeckém kraji přibližně 5-10 nemocných, kteří převoz na pražská pracoviště nestihnou. Od roku 2003 tak zemřelo zbytečně přibližně 100 pacientů ze severu Čech. Navíc, Ústecký kraj je region s nejvyšším výskytem akutních i chronických forem ischemické nemoci srdeční v rámci celé ČR. Také úmrtnost na tato onemocnění je zde nejvyšší v celé ČR. Vedení Krajské zdravotní je přesvědčeno, že záměr společnosti by měl být z uvedených důvodů podpořen a Ústecký kraj společně s oběma přilehlými příhraničními regiony, Karlovarským krajem a Libereckým krajem, se spádovou oblastí více než 1 milion obyvatel toto pracoviště získá,“ uvádí společnost Krajská zdravotní v tiskové zprávě.

0806 kardio2

0806 kardio3

0806 kardio4

 

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru