Litoměřicko - Seismické měření, které v uplynulých dnech probíhalo v rámci geotermálního projektu SYNERGYS v okolí Litoměřic, pokračuje v těchto dnech v areálu bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad.
Odborníci ze specializované polské firmy Geofizyka Toruň se nyní zaměřili na takzvané vertikální seismické profilování (VSP), což je doplňková metoda právě k nedávnému povrchovému 2D seismickému měření.
Jak přiblížil Josef Vlček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který na práce ve výzkumném centru RINGEN dohlíží, cílem je získat ještě detailnější představu o tom, jaká je geologická situace přímo ve dvoukilometrovém testovacím vrtu vyhloubeném v roce 2007.
Foto: Město Litoměřice
„Do vrtu se v určitých rozestupech umístí geofony (malý přenosný seismograf) s rozevíratelnými “packami”, jimiž se geofony zapřou o stěnu vrtu. Vibrační vozy vytváří seismické vlny nejdříve v těsném sousedství vrtu, poté asi ze sedmisetmetrové vzdálenosti,“ popsal Josef Vlček.
Před samotným měřením bylo nutné vytáhnout seismickou sondu, která ve vrtu monitorovala přirozenou seismicitu a otřesy způsobené dopravou či průmyslovou činností. Toto dlouhodobé měření zde probíhá již několik let a slouží ke zvýšení bezpečnosti prací v podzemí a sběru důležitých dat.
Díky VSP získají výzkumníci mnohem lepší představu o tom, jaké jsou rychlosti seismických vln v podzemí a data mohou využít i při zpracování výstupů z právě dokončovaného povrchového 2D měření. Jedná se tak o velmi komplexní geofyzikální průzkum.
Foto: Město Litoměřice
„Sbíráme informace o geologii obecně, a to jak o mělkých vrstvách, tak i o vrstvách hlubokých. Pomůže nám to předejít případným potížím při plánované realizaci mělkých i hlubokých vrtů,“ doplnil Josef Vlček s tím, že zpracování a interpretace získaných dat potrvá přibližně jeden až dva měsíce.
Realizace dalších vrtů v areálu bývalých kasáren je naplánovaná na příští a přespříští rok.
Seznámit se s přípravou a dosavadním průběhem projektu SYNERGYS bude možné už 31. října na veřejném projednání, které se uskuteční od 17, 30 hodin v konferenčním sále litoměřického hradu za účasti celé řady odborníků. Již od 15 hodin však v předsálí hradu budou probíhat konzultace na téma energetiky a využití obnovitelných zdrojů, diskutována budou i praktická řešení pro objekty. Zájemci, kteří vyplní krátký dotazník, budou zařazeni do slosování o elektrokolo, které proběhne na konci večera.