Ústecký kraj - Slunce je mimo jiné obrovským zdrojem modrého světla. To je koneckonců důvod, proč při slunečném počasí nad sebou vidíme právě modrou (v ranních a ve večerních hodinách, v důsledku úhlu dopadu slunečního záření, nadvládu modré narušuje světlo o jiné vlnové délce). Modré barvy (jsme) si užili také před 39 lety. A k tomu i tepla. Letních 26,7 °C, tolik ukázal teploměr v Ústí nad Labem. Podobně jako v Teplicích, tam 5. října 1983 měli 26,5 °C. Letní den dále prožili v Doksanech (26,3 °C), Poděbradech (26,0 °C), Doksech (25,6 °C), hlavně však na jihu Moravy, resp. v Brodu nad Dyjí (29,0 °C). Jak moc se ohřejeme v nadcházejících dnech?
Tak moc jako v osmdesátých letech (bohužel) ne:
4. října: Maxima okolo 14 až 18 °C, minima kolem 11 až 7 °C. Do cca 15:00 velká oblačnost, potom se vyjasní. Srážky ne.
5. října: Maxima okolo 18 až 22 °C, minima kolem 10 až 6 °C. Po většinu dne (průsvitná) vysoká oblačnost. Bez srážek.
6. října: Maxima okolo 17 až 21 °C, minima kolem 13 až 9 °C. Do dopoledne malá oblačnost, pak jí na chvíli přibude. Ale nesprchne.
A co dál? Od pátku do neděle až okolo 20 °C a žádné dešťové kapky, zato sluneční paprsky rozhodně ano. V pondělí (10. října) dle aktuálního počasového plánu dorazí studená fronta a spolu s ní ochlazení.
Jinými slovy, déle až dlouhotrvající období slunečných a teplotně nadprůměrných dnů se asi konat nebude. Když už nic, tak snad alespoň vyjde počasí na úterý 25. října, kdy nastane částečné zatmění Slunce. Jak velké? U nás lehce přes 40 % (maximum bude v cca 12:15 SELČ), na severu a severovýchodě evropského Ruska až plus minus 80 % (nicméně krátce před západem slunce).
Jen tak pro zajímavost: Voyager 1, sonda, jejíž vesmírná pouť začala 5. září 1977, je momentálně 23,6 miliardy kilometrů od Země (relativně daleko za hranicí Sluneční soustavy). Z takové vzdálenosti světlo doletí k Zemi za 22 hodin. Jaké to je plout „hlubokým“ vesmírem? Co se asi Voyageru 1 honí hlavou? Pravděpodobně smysluplnější věci než lidem.