ČR - Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v září propadla na nejhorší úroveň v historii měření od roku 2003. Ukazatel vykázal hodnotu pouze 72,7 bodu. To znamená, že důvěra spotřebitelů odpovídá pouze 72,7 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2021. Zjistil to ČSÚ.
"Pesimismus spotřebitelů v září výrazně stoupl. Lidé se v rostoucí míře obávají zhoršení celkové ekonomické situace, své vlastní finanční situace, ale také zvýšení míry nezaměstnanosti nebo dalšího růstu cen. Třetina domácností přitom uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými finančními prostředky. To znamená, že vyjít se svými příjmy má nyní již 1,5 milionu domácností," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Situace se zřejmě dále zhorší. To proto, že v nadcházejících měsících se lidé budou poměrně intenzivně potýkat s růstem záloh plateb za energie. Vláda sice chystá zastropování cen elektřiny i plynu, ale i tak musí lidé v řadě případů počítat s citelným růstem účtů za energie. Navíc definitivní podoba zastropování není známa.
"V příštím roce je navíc třeba počítat právě s propouštěním, neboť firmy a obecně zaměstnavatelé budou muset kvůli růstu cen vstupů, zejména právě cen energií, snižovat náklady výroby, včetně personálních," dodal ekonom.