REPORTÁŽ: Anesteziolog jen neuspává pacienty. Do jisté míry je to zásadní osoba
Zde zachraňují životy lidí, kterým selhávají nebo selhaly životní funkce. Foto: Oldřich Hájek
Litoměřice

Ústí nad Labem – Jak si představujete práci anesteziologa? Pod dojmem televizních seriálů a filmů jde v představách mnoha lidí o lékaře, který „jen uspává“ pacienta a dává na něj pozor při operaci. Díky pozvání Krajské zdravotní jsme se mohli blíže seznámit s oborem anesteziologie a intenzivní medicíny v její největší nemocnici v Ústí nad Labem. A vyvedeme vás z omylu.

Anesteziologie a intenzívní medicína (AIM) je lékařský obor, který se zabývá poskytováním, organizováním a vědeckým zkoumáním anesteziologické, resuscitační, intenzívní a perioperační péče. Přitom úzce spolupracuje s dalšími operačními i neoperačními obory. „Každý lékařský obor je zatížen stereotypy. O anesteziologovi si lidé myslí, že je to ten nenápadný člověk, který není až tak významný. Do určité míry je to ale zcela zásadní osoba,“ říká Vladimír Černý, přednosta Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem. Ve zmíněném lékařském oboru pracuje od roku 1986 a má za sebou řadu zahraničních zkušeností.

Péče oboru začíná už před operací a trvá i po ní

Pro bližší představu: V Česku se ročně provede přes 800 tisíc výkonů v anestezii. Lékaři a sestry v oboru poskytují nejen samotnou anesteziologickou péči, tedy podávání anestézie, ale také nutnou předoperační péči a pooperační péči. Zabývají se například i léčbou pooperační bolesti. „Obor AIM má zcela zásadní roli v nemocniční medicíně,“ dodává Vladimír Černý. A samozřejmě spolupracuje s dalšími lékařskými obory.

Oblékáme si ochranné pláště a krátce procházíme oddělením, kde nemocným lidem poskytují intenzivní a resuscitační péči. Budete jej znát spíše pod zkratkou ARO. Pomocí znalostí, medikamentů a vyspělých přístrojů zde pacientům poskytují podporu selhávajících či selhaných životních funkcí. „Práce je to emocionálně náročná,“ podotýká Hana Oliva, vrchní sestra Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem. Ukázalo se to hlavně v covidové době, kdy nebylo v silách současné medicíny zachránit všechny vážně nemocné. Na druhou stranu se obor ukázal jako velmi důležitý během pandemie.

Než zdravotní sestra dosáhne potřebné kompetence, aby mohla samostatně pracovat na tomto oddělení, trvá to roky. Mimochodem: Plnohodnotné vzdělání takové sestry trvá stejně dlouho jako plnohodnotné vzdělání lékaře.

Kraj v počtu lůžek nezaostává

V Krajské zdravotní je sedm nemocnic s pracovišti oboru AIM. Mají celkem 54 resuscitačních lůžek. Další oddělení potom mají ještě svá resuscitační lůžka. Na sto tisíc obyvatel Ústeckého kraje nyní připadá zhruba 49 lůžek JIP, celkem je jich 400. „Ze srovnání s ostatními kraji vyplývá, že jich nemáme málo. Jde přibližně o průměrný počet,“ poznamenává primář kliniky a krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola.

Výzvy, kterým obor aktuálně čelí, jsou obdobné jako jinde v republice: Nedostatek kvalifikovaných sester, v menších nemocnicích též lékařů.

Ještě stále si myslíte, že anesteziolog je jenom ten, kdo uspává pacienta?

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru