Rozvoj elektromobility pokračuje. V Litoměřicích přibyly tři nové dobíjecí stanice
Dobíjecí stanice skupiny ČEZ v prostoru parkoviště U Hvězdárny. Zdroj: www.litomerice.cz
Litoměřice

Litoměřice - Město Litoměřice vybudovalo tři nové dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola využívající solární energii, čímž i nadále rozšiřuje možnosti pro rozvoj elektromobility.

Stanice nacházející se u Základní školy U Stadionu, Základní školy Havlíčkova a Mateřské školy Masarykova byly realizovány v rámci projektu „e-FEKTA“ financovaného z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. Jejich celková hodnota je 6,2 milionu korun.

Před budovami je umístěno dobíjecí stání vždy pro dva elektromobily, je zde možné dobíjet i elektrokola. „To, jestli je v baterii dostatečná kapacita na dobíjení, se uživatel dozví na dálku pomocí webové aplikace, bez níž není samotné dobíjení možné,“ uvedla Alice Vaverka Králiková, manažerka mobility SMART City Litoměřice. Webová aplikace dále ukazuje, zda je stanoviště obsazené, umožňuje vytvářet dočasné rezervace a spouští samotné dobíjení auta. Kromě toho dá uživateli vědět, kolik elektřiny již dobil a kolik zbývá do limitu.

Nově postavené stanice jsou v rámci právě zahájeného testovacího provozu určené pro dobíjení elektromobilů městského vozového parku a partnerů města, kteří s městem uzavřeli „Memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje elektromobility“. Dobíjecí stanice nejsou prozatím určené veřejnosti, ta využívá další čtyři rozmístěné po městě.

Důležitou součástí dobíjecích stanic jsou bateriové systémy akumulace energie (BSAE), které doplnily stávající fotovoltaické elektrárny (FVE) umístěné na dvou základních a jedné mateřské škole, jež dodávají elektřinu dobíjecím stanicím. Akumulace přispívá k vyšší efektivitě celého systému. Slouží jako záloha proti výpadku elektrického proudu budovy, dále ke stabilizaci distribuční sítě během špičkových odběrů, k uchování obnovitelné energie v době jejích přebytků (léto/zima, den/noc, vítr/bezvětří apod.). To vše zvyšuje podíl využití obnovitelné energie v místě, kde se vyrobí. Vybrané budovy jsou strategicky rozmístěné na území města tak, že poskytnou základ pro další rozšíření sítě dobíjecích míst, která se plánuje na základě výsledků tohoto pilotního projektu.

Významným aspektem instalace bylo ověřit možnosti integrace solárních elektráren na budovách, akumulačních systémů a dobíjecích stanic, aby mohla do budoucna postupně vznikat širší síť dobíjecích bodů primárně využívající obnovitelné zdroje. Dobíječky získají potřebnou energii, další je využita přímo v budově a díky akumulaci je energie dostupná i v době, kdy zrovna nesvítí slunce či je vlivem klimatických podmínek produkce energie výrazně snížena (typicky v zimním období). Další výhodou je možnost dobíjet akumulaci i z veřejné sítě, a to především v době, kdy je energie přebytek a je levná. To bude v budoucnosti hrát významnou roli při využívání obnovitelných zdrojů energie v elektromobilitě.

„Jedním z důležitých přínosů těchto dobíjecích stanic je také snížení provozních nákladů a emisí vozového parku městského úřadu. Těšíme se, co nám prozradí testování stanic v reálném provozu,“ dodala Alice Vaverka Králiková.

Počet dobíjecích stanic pro veřejnost se rozrůstá

Dobíjecí stanice v prostoru parkoviště U Hvězdárny v Krajské ulici je jednou z možností, jež veřejnost využívá k rychlému dobití elektromobilů. Stanice, kterou v roce 2018 nainstalovala Skupina ČEZ v rámci svého programu Elektromobilita, umožňuje většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut.

Obyvatelé i návštěvníci Litoměřic si mohou dále dobít elektromobil u kavárny Káva s párou v ulici Dolní Rybářská, v areálu autosalonu Gerhard Horejsek v Litoměřické kotlině nebo na čerpací stanici MOL v ulici Českolipská. Mapa dobíjecích stanic je k dispozici na webu https://fdrive.cz/mapa-nabijecich-stanic.

V Ústeckém kraji e-řidiči v loňském roce nejčastěji dobíjeli své vozy v Teplicích, dále právě v Litoměřicích či u dálnice D8 (odpočívka Siřejovice). Aktuálně skupina ČEZ provozuje největší síť veřejných dobíjecích stanic v České republice s více než 280 stojany, z toho zhruba 220 je rychlodobíjecích.

„V jejich případě, co se využití týče, je litoměřická stanice na 67. místě. Dá se tedy říct, že využití rychlodobíjecí stanice U Hvězdárny nijak nevybočuje z celorepublikového průměru, přičemž se řadí mezi ty vytíženější. Dle statistiky roku 2020 u ní e-řidiči „tankovali“ celkem 940x, což obnášelo celkových 14 032,97 kWh. Nejvíce vytíženy byly měsíce leden (117x / 1887,75 KWh) a říjen (101x / 1186 KWh). Naopak nejméně byla dobíjecí stanice využita v květnu (59x / 1091,54 kWh). Pro názornost, celkový odběr 14 032,97 kWh představuje cca 390 plně dobitých e-vozů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh,“ informoval Ota Schnepp, regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy. V Ústeckém kraji je dle jeho slov aktuálně v provozu 25 veřejných dobíjecích stanic, z toho 17 rychlodobíjecích.

Další možností rozvoje elektromobility je využití elektrické energie v městské hromadné dopravě (MHD). Na základě studie elektromobility provedené v rámci projektu e-FEKTA však nejsou v současné době v Litoměřicích vhodné podmínky, a to zejména z důvodů finančních (náklady na pořízení autobusů a vybudování dobíjecí infrastruktury) a technických (omezená dostupnost vhodných autobusů). Město Litoměřice dlouhodobě podporuje elektromobilitu, a to zejména užíváním flotily služebních elektromobilů i elektrokol.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru