Krizový štáb se sešel naposledy. Zabránili jsme nedostatku ochranných prostředků, tvrdí Hamáček
Zdroj: www.mvcr.cz
Litoměřice

ČR - ve čtvrtek 11. června naposled jednal pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) Ústřední krizový štáb. Tento pracovní orgán vlády k řešení krizových situací se během pandemie koronaviru sešel osmkrát v kompletním 30členném složení. Vedení ÚKŠ a pracovní skupiny jednaly v době nouzového stavu prakticky každý den.

Jan Hamáček po posledním jednání 11. června 2020 poděkoval všem členům ÚKŠ i všem složkám, které se na úspěšném řešení krize podílely, od hasičů, záchranářů, policistů až po všechny zaměstnance jednotlivých úřadů, zástupce samospráv i opozice nebo zaměstnance České pošty. „Ústřední krizový štáb opět ukázal svou opodstatněnost. Splnil všech 60 uložených úkolů, koordinoval nákupy a distribuci ochranných pomůcek, vytvářel návrhy řešení pro vládu a intenzivně spolupracoval s kraji i s jednotlivými hejtmany,“ uvedl mj. Jan Hamáček. Také proto MV navrhuje ukotvit ÚKŠ do ústavního zákona o bezpečnosti ČR.

Speciálně pak ministr vnitra poděkoval členům pracovních skupin ÚKŠ Nákupy a Distribuce. „Nákupy a distribuce ochranných pomůcek byly prakticky stěžejní činností krizového štábu a nám se v relativní časové tísni podařilo zabránit jejich nedostatku. Zajistili jsme a díky hasičům a policistům i rozvezli roušky, respirátory a další prostředky za 4,6 mld. Kč,“ doplnil ministr vnitra s tím, že díky těmto nákupům máme dostatečné zásoby i do budoucna a vzhledem ke zkušenostem z práce ÚKŠ je Česko lépe připraveno na případné další krize.

Poslední dodávky zboží z Číny ještě do Česka dopraví tři vlaky. Celkem jde o 107 kontejnerů plných roušek, respirátorů nebo rukavic. První vlak přijede tuto neděli.

Hasiči, policisté, pošťáci

Jako naprosto klíčovou zmínil ministr vnitra roli hasičů a policistů. „Hasiči i policisté odvedli obrovský kus práce, jejich nasazení nejen při distribuci nebo ochraně hranic bylo enormní. Nesmíme ale zapomínat ani na zaměstnance České pošty, kteří svou roli také zvládli,“ uvedl ministr vnitra.

Jen hasiči při příjmu a distribuci ochranných prostředků ze zahraničí vyložili a rozvezli 2000 tun materiálu z 55 letadel a při distribuci jejich 620 vozidel najelo téměř 350 tis. kilometrů. Na ostrahu hranic bylo nasazeno 2000 policistů, na zajištění bezpečnosti se však podílel prakticky každý ze 40tisícového sboru. Během krize si policisté připsali 970 tisíc kontrol dodržování nařízení vlády. Přitom v 10 tisících případů šlo o správní delikty nebo přestupky a v 18 případech o trestný čin šíření nakažlivé choroby. Členům svých sborů proto poděkovali také generální ředitel HZS ČR genpor. Drahoslav Ryba a policejní prezident brig. gen. Jan Švejdar.

Kompletní přehled centrálních nákupů ochranných pomůcek ze strany MV:

  • 137 500 000 ks roušek
  • 1 604 500 ks roušek z nanovláken
  • 18 846 000 ks respirátorů typu FFP2
  • 202 210 ks respirátorů typu FFP3
  • 2 055 872 ks ochranných obleků a ochranných plášťů
  • 2 070 000 ks ochranných brýlí
  • 3 014 764 ks ochranných návleků na boty
  • 65 254 500 ks rukavic
  • 547 600 ks ochranných štítů
  • 1 250 000 testerů a odběrových sad
  • 34 326 ks (gumových) masek CM-6 a CM-6M
  • 369 320 ks filtrů do masek
  • 11 656 litrů dezinfekce rukou i dezinfekce podlah
  • 10 ks helem s funkcí měření teploty.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru