Litoměřice - Litoměřicko má v rámci Ústeckého kraje nejvyšší počet lidí pozitivně testovaných na COVID-19. Ke včerejšímu večeru jich bylo 181, přičemž 7 osob se uzdravilo. Jaká je situace přímo v Litoměřicích?
„Zhruba sedm desítek případů přímo souvisí s nákazou v Domově U Trati, což je více než jedna třetina celkového počtu. Přímo v Litoměřicích jsou nakaženy zhruba tři desítky lidí, přičemž první případ registrujeme od 6. března. Zbývajících osm desítek lidí je v karanténě na různých místech bývalého okresu Litoměřice. Číslo je vyšší i proto, že v okrese registrujeme hodně rodinných výskytů, kdy se v úzkém kontaktu v domácím prostředí snáze nakazí více lidí. V sedmi případech došlo k uzdravení,“ informovala epidemioložka Ladislava Matějíčková starostu Litoměřic Ladislava Chlupáče. S ohledem na vysoký počet dotazů z řad veřejnosti učinila výjimku, neboť i nadále platí rozhodnutí Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem, že přesná čísla za jednotlivá města a obce nebudou zveřejňována. Pouze souhrn za jednotlivé bývalé okresy, jako tomu je dosud.
Ze statistik dále vyplývá, že v rámci krajů jsme na 7. místě v přepočtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. V počtech lidí v karanténě byl Ústecký kraj k 13. dubnu mezi ostatními kraji na 8. místě. Jako okres jsme na tom jinak. V počtu lidí v karanténě i v počtu nákaz jsme v první desítce. „Nicméně je nutno kromě vysokého počtu nakažených v Domově U Trati, které je v karanténě, ale nemocní v tuto chvíli nejsou v ohrožení života, vzít v potaz i to, že bývalý litoměřický okres patří v republice k těm s nejvyšším počtem obcí. Co se týče počtu obyvatel patříme do první poloviny,“ dodal Ladislav Chlupáč, starosta Litoměřic, které patří v rámci kraje mezi města s nejrozvinutější sítí sociálních služeb.
Patrně příští týden by na Litoměřicku mělo začít plošné testování zhruba 3 tisíc dobrovolníků v rámci projektu Univerzity Karlovy s cílem zjistit promořenost populace. Podrobnější informace prozatím nejsou k dispozici.
Město Litoměřice od počátku epidemie přijalo celou řadu opatření (viz letáček dole), aniž by čekalo na pokyny vlády. Jako správným krokem se ukázalo být dočasné zrušení provozu městské autobusové dopravy.
V té souvislosti starosta vyzývá obyvatele, aby nadále dodržovali nařízení Vlády ČR. „Plno práce měla městská policie o Velikonocích například na Střeleckém ostrově, kde se sešly desítky lidí, kterým strážníci domlouvali a nabádali je k opatrnosti. Je sice pravda, že individuální sportovci jako cyklisté nebo běžci roušku mít nemusejí, ale pokud projíždějí nebo běží místem, kde je více lidí, měli by být ohleduplní a roušku si nasadit,“ vyzval starosta Chlupáč.