Program RE:START na podporu uhelných regionů nabírá na intenzitě
Nevyužívaný starý areál (brownfield). Ilustrační foto
Litoměřice

Ústecký kraj - Program RE:START, který je zaměřen na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje, hlásí první důležité výsledky. Akční plány mohou vygenerovat projekty za více než 60 miliard korun. Do konce roku 2018 byly uvolněny téměř tři miliardy korun na schválené projekty. Dalších více než 6 miliard je připraveno na letošní rok. Program RE:START označují zástupci Evropské komise za vzor pro ostatní evropské země.

„Peníze jdou především na regeneraci starých nevyužívaných areálů, zejména ve městech a obcích, ale i na podporu zaměstnanosti či rozvoj vysokého školství. Mezi prvními projekty je například nová fakulta zdravotních studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která pro region zajistí tolik potřebný zdravotnický personál. Více než miliardu také získaly vysoké školy v Moravskoslezském kraji. Ve všech třech krajích se pak rozdělily stovky milionů korun na demolice vybydlených objektů například v Mostě, Karviné, Chodově a desítkách dalších obcí a opravu chátrajících průmyslových areálů,“ říká národní manažerka programu RE:START Gabriela Nekolová.

V současné době jsou dostupné programy pro žadatele za dvanáct miliard korun. Uvolněno však může být postupně více než 60 miliard korun. „Tím, že dochází k dalšímu útlumu těžby uhlí, program RE:START nabere na intenzitě, protože je nutné daným krajům pomoci, aby dokázaly reagovat na související ekonomické a sociální změny,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Evropská komise před rokem založila Platformu pro uhelné regiony a Česká republika se v rámci této platformy stala jednou z pilotních zemí. Právě český program RE:START označili evropští komisaři za vzor pro ostatní uhelné regiony v Evropě.

V současné chvíli je podpora strukturálně postižených regionů v programu RE:START realizována jak ze státního rozpočtu, tak evropských fondů. Na úrovni národních dotačních programů je řešena prostřednictvím rozpočtů příslušných ministerstev. Praxe ukazuje, že je tento způsob řízení vyhovující díky maximální možné flexibilitě a operativnosti řešení specifických potřeb strukturálně postižených krajů. MMR se bude zabývat otázkou podpory vládního programu RE:START také z evropské úrovně, zejm. v souvislosti s vyjednáváním politiky soudržnosti po roce 2020. Široká spolupráce mimo jiné přispěla k tomu, že nevyužité prostředky z fondů EU, které by ČR jinak musela vrátit Bruselu, budou letos využity právě pro strukturálně postižené kraje na investice do zdravotnictví, škol, ale také zlepšení kvality ovzduší.

Právě vrcholí přípravy třetího Akčního plánu, na jehož tvorbě pracují všechny tři dotčené kraje společně s MMR. Jedná se o návrh dalších konkrétních kroků, které má projednat vláda. Obsah již potvrdil kraj Karlovarský i Moravskoslezský a tento týden také Ústecký kraj. Nyní budou plán pojednávat jednotlivé rezorty.

Program RE:START představuje otevřený a veřejně diskutovaný strategický rámec restrukturalizace všech tří dotčených krajů, je řízen z úrovně vlády a podléhá pravidelnému vyhodnocování a aktualizaci pružně reagující na socioekonomický vývoj v dotčených krajích.

2903tovarna2

Vizualizace Fakulty zdravotních studií UJEP.

Mezi desítky úspěšných žadatelů, kteří byli podpořeni díky programu RE:START, patří také České vysoké učení technické, které má pobočku Fakulty dopravní v Děčíně. Vedoucí tohoto pracoviště Ing. Ondřej Smíšek k tomu uvádí: „Program RE:START umožňuje děčínskému pracovišti ČVUT potvrdit pozici tradičního a stabilního centra vysokoškolské technické výuky v regionu. Díky tomuto programu obě fakulty, Fakulta dopravní i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, realizují projekt Zvýšení kvality technického vzdělání pro potřeby trhu práce v Ústeckém kraji, který i bez velkých investic podpoří vysokoškolskou výuku v Děčíně. Tento projekt například umožní středoškolákům z regionu prostřednictvím specializovaných kroužků i jednorázových exkurzí a workshopů ukázat a vyzkoušet si atraktivní oblasti VŠ studia na severu Čech, jako jsou například softwarové inženýrství nebo simulace a vizualizace v dopravě. Vysokoškolským studentům v Děčíně pomůže nově budovaná Kariérní poradna a vysokou úroveň kvality studia podpoří i vyrovnávací kurzy pro studenty a didaktické kurzy pro vyučující. V neposlední řadě projekt umožní rozšířit nabízené studijní programy na děčínském pracovišti ČVUT o nový program Jaderné inženýrství, který stejně jako dosavadní studijní možnosti poskytuje absolventům perspektivu úspěšného uplatnění v praxi.“

Dalším úspěšným žadatelem je také obec Obrnice. „Obec Obrnice se chystá využit staré budovy ve špatném stavu tzv. brownfieldy, v ulici Nádražní, pro zřízení Technických služeb. K tomu pomůže i dotace z Programu MPO na regeneraci a podnikatelské využití brownfieldů, k jehož vzniku přispěl i program RE:START. Byli jsme s naší žádostí úspěšní a momentálně čekáme každým dnem na oficiální rozhodnutí o dotaci. Vybudováním areálu Technických služeb Obrnice se zlepší situace v části obce, která je ve špatném stavu. Ulice Nádražní svádí k vytváření černých skládek, k rozbíjení a ničení budov. Takto budou tyto prostory využity k zázemí pro potřebné činnosti, jako je úklid obce, údržba a další,“ řekl Stanislav Zaspal, starosta obce Obrnice.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru