Litoměřice - Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP doplní v sobotu v Oblastním muzeu v Litoměřicích doprovodný program výstavy Fenomén Merkur.
Pracovníci Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví při Filozofické fakultě UJEP předvedou práci s ručním 3D scannerem a následné zpracování dat v počítači. Bude k vidění také tisk na 3D tiskárně, konkrétně zmenšeniny sochy Rolanda, kterou pracovníci centra již podrobně zkoumali a pečlivě naskenovali.
„Pracovat budeme s nejstarším nástrojem trojrozměrné technologie, tedy vlastníma rukama, zapojí se ale i nejsoučasnější technologie,“ upřesňuje doc. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D., děkanka filozofické fakulty. Návštěvníci si budou moci vytvořit balzové letadélko a zároveň se seznámit s převodem reálného předmětu do 3D modelu pomocí 3D scanneru. Výstava Fenomén Merkur představuje část sbírky pana Jiřího Mládka, celosvětově největšího sběratele stavebnice Merkur. Seznamuje také návštěvníky s českými výrobci kovových stavebnic v období po 1. sv. válce.
Nejvíce pozornosti je, samozřejmě, věnováno stavebnici Merkur, která měla to štěstí, že přežila neblahá válečná a poválečná léta a stala se fenoménem. Proslulosti Merkuru možná pomohla souhra okolností, určitě ale jeho nadčasová koncepce. Výstava potrvá do neděle 4. června. Sobotní akce se koná v rámci muzejního Dne 3D technologií a program bude probíhat od od 10 do 16 hodin, vstupné činí 35 korun.