Litoměřice budou hostit Evropský kongres strážců přírody
Ilustrační foto
Zajímavosti

Litoměřice - “I am a ranger” - jsem strážce přírody. Tato věta bude od úterý 9. 5. do 13. 5. znít téměř po celých Litoměřicích. Město Zahrady Čech se totiž po tuto dobu stane místem setkání více než 130 rangerů z 26 především evropských zemí.

Cílem setkání nazvaného “Strážci v Evropě - zkoumání nových přístupů v ochraně přírody” je výměna zkušeností mezi strážci přírody jednotlivých zemí a navázání bližší spolupráce nejen v rámci Evropy. V přednáškách zazní informace od strážců z Kosova, ale také Izraele nebo o zapojení českých a slovenských dobrovolníků do ochrany orangutanů, pralesních slonů a tygrů před pytláky na Sumatře.

„Setkání strážců evropských států jsou pořádána Mezinárodní federací strážců pouze jednou za tři roky a o místě konání se vedou dlouhé debaty, neboť je to velice prestižní záležitost pro každý pořadatelský stát. Jsme proto velmi potěšeni, že takovouto událost může hostit právě naše země,“ sdělil Borek Franěk, předseda Asociace strážců přírody České republiky, která spolu s Asociací strážců chráněných území Slovenské republiky toto evropské setkání organizuje.

Město Litoměřice přitom nebylo vybráno náhodnou. Nádherné historické město leží na okraji území CHKO České středohoří a navštíví ho ročně velké množství návštěvníků. „Vážíme si toho, že se kongres bude konat právě u nás. Věříme, že se jeho účastníkům bude ve městě, které prosazuje řadu ekologických projektů souvisejících s šetrným přístupem k životnímu prostředí a patří mezi nejaktivnější města v Národní síti Zdravých měst, líbit,“ věří Ladislav Chlupáč, starosta města Litoměřice, v němž sídlí i Asociace strážců přírody ČR. „Chceme pomoci v propagaci nejen městu, ale celému regionu a ukázat, že je zde opravdu krásně,“ dodal Borek Franěk.

Slavnostní zahájení kongresu začne ve středu 10. května v 9.00 hodin v Kulturním domě Litoměřice. Na památku kongresu, založení ERF a strážců, kteří zahynuli při výkonu služby, bude vysazena v centru města u Gotického dvojčete v 18 hodin lípa, kterou věnovala místní zahradnická firma Jirmus. Strom posvětí generální vikář litoměřické diecéze Martinem Davídkem. Večerní program zpestří slovenská folklórní skupina fujaristů pod vedením Dominika Lendackého a litoměřická základní umělecká škola, Junior Ranger band z Litoměřic, Gipsy band z Děčína a pěvecký sbor Máj pedagogické školy a další.

Nedílnou součástí setkání strážců jsou odborné exkurze do chráněných území, kam se mohou účastníci kongresu podívat v doprovodu místních strážců. Jedna skupina absolvuje výlet do NP České Švýcarsko, kde se na exkurzi podílí i Policie ČR – poříční oddělení a strážci z NP Saské Švýcarsko. Další skupina strážců zamíří opět do NP České Švýcarsko, tentokráte na místa s ukázkami lesního hospodaření a na místa ukázky regenerace lesních porostů po nedávném požáru. Cestou navštíví ještě v Českém středohoří Národní přírodní památku Panská skála, kde každoročně probíhá na konci července Světový den strážců na uctění památky všech strážců, kteří v daném roce zahynuli ve službě. Třetí skupina zamíří na nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku, kde navštíví místní observatoř a za doprovodu dobrovolného strážce Daniela Pitka prohlédne obnovované ovocné sady a opatření na udržení vody v krajině. Poslední skupina navštíví národní přírodní rezervace Oblík a Raná, na jejichž území probíhá projekt na záchranu populací kriticky ohroženého sysla obecného. Stranou nezůstane ani spolupráce s vyznavači paraglidingu a dalšími zájmovými skupinami.

Záštitu nad v pořadí 4. Evropským kongresem strážců převzal ministr životního prostředí Richard Brabec. Dále akce probíhá pod záštitou radní Ústeckého kraje Jitky Sachetové a pod patronátem starosty města Litoměřic Ladislava Chlupáče. Hlavní záštitu převzala IRF.

V úvodu akce vystoupí prezident International Ranger Federation a zakladatel nadace Thin Green Line Sean Willmore, který přiletí z Austrálie. Dalšími osobnostmi světové ochrany přírody budou ředitelka Europarc Federation Carol Ritchie z Velké Británie, emeritní prezident IRFGordon Miller, zúčastní se i Ctibor Kocman z Evropské komise pro životní prostředí, který přiletí z Bruselu. Přijedou i generální ředitel Státní ochrany přírody Slovenské republiky Milan Boroš spolu se státním tajemníkem Ministerstva životního prostředí SR Borisem Suskem, zástupce IRF pro Evropu Frank Grütz a další. Důvodem přítomnosti tak významných hostů je příprava a podepsání deklarace o založení Evropské federace strážců a podepsání deklarace o spolupráci mezi Evropskými státy v otázkách stráže přírody. Generálním partnerem je za ČR společnost VEOLIA.

Na rozdíl od mnoha evropských států se v Čechách a na Slovensku podílí na dozoru nad dodržováním zákona na ochranu přírody také dobrovolní strážci přírody. Ti budou pomáhat také při organizaci samotného setkání, stejně jako místní neziskové organizace jako Junák – český skaut, ČSOP OPHIDIA Litoměřice, příspěvkové organizace města – Masarykova základní škola zajišťující průvodcovskou službu, Základní škola na Valech, která pomáhá při organizaci a výsadbě pamětního stromu, Slavoj Litoměřice. Catering zajišťuje Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb Litoměřice, veškerou grafickou úpravu a tisky zajišťuje Vyšší odborná škola obalové techniky, střední škola Štětí.

„Velké poděkování patří městu Litoměřice za podporu a pomoc při organizaci kongresu, Technickým službám města Litoměřice za zajištění parkovacích ploch a pomoc při výsadbě stromu. Velké poděkování patří stovkám dobrovolníků, kteří se na přípravách podílejí od listopadu 2016, neboť tato významná akce se na území České republiky může opakovat nejdříve za 30 let a věříme, že se povede i díky pomoci od sponzorů,“ dodal Borek Franěk.

Strážci přírody jsou zrcadlem a výkladní skříní ochrany přírody každé země, běžný návštěvník se v přírodě setká hlavně s těmito lidmi. „V roce 2015 pokřtil Zdeněk Svěrák pod Milešovkou pamětní desku, protože prvním českým strážcem byl Jára Cimrman, na což jsme také právem hrdí,“ upozornil na zajímavý fakt Borek Franěk. Celý program setkání je k dispozici na www.ERC2017.org.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru