Litoměřicko - Dosud neustanovená osoba vystupující jako cizinec - lékař se seznámil prostřednictvím sociálních sítí se starší ženou z Litoměřicka. Při postupné komunikaci jí sdělil, že má v ČR předky a chce se sem vrátit. Ženě nasliboval, že jí má rád a chtěl by se s ní oženit.
Při další komunikaci jí sdělil, že by jí rád navštívil, ale protože v současné chvíli nemá přístup k účtu, potřebuje na výdaje spojené s cestou půjčit peníze. Důvěřivá žena si kvůli němu dokonce půjčila peníze v bankovním ústavu, aby mu mohla poslat částku přesahující 100 tisíc korun. Poté obdržela e-mail s certifikátem a stanoveným termínem, kdy „neznámý“ přiletí do Prahy, ale další podmínkou bylo zaplacení připojištění ve výši téměř 100 tisíc korun, ale to už poškozená nezaplatila. Neznámý muž jí v následné komunikaci sdělil, že až přiletí, všechny peníze jí vrátí. Poškozená mu naštěstí již nevěřila a dostavila na policejní služebnu s oznámením.
"Dle našeho zjištění neznámá osoba konala se zjevným úmyslem získat finanční prostředky pro svoji potřebu, pod falešnou identitou, ale i pod nepravdivou legendou, neboť bylo zjištěno, že dle fotografie stejného muže je na sociálních sítích založeno nejméně 12 profilů, u kterých je přehozeno pouze jméno a příjmení popř. přidán titul. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení podezření ze spáchání trestného činu podvodu," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.
"Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců. Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace," dodala mluvčí.