OBRAZEM: Stovky hasičů a jejich technika z celé republiky. Litoměřice hostily velké hasičské slavnosti
Historická hasičská technika. Foto: HZS Ústeckého kraje
Litoměřice

Litoměřice - Hasičské slavnosti v Litoměřicích, které se konaly od 9. do 10. června 2017 na Výstavišti Zahrada Čech, to nebyl jen dlouho očekávaný svátek všech profesionálních a dobrovolných hasičů. Byl to také velký den pro veškerou požární techniku, která nablýskaná a leckde i na poslední chvíli opravená čekala na své věrné fanoušky a obdivovatele. Celkem se letošních sedmých hasičských slavností účastnily dvě stovky sborů, které předváděly 350 kusů techniky.

Domácí Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje připravil pro návštěvníky ukázku de facto veškerých typů techniky používané profesionálními hasiči v České republice: cisternovou automobilovou stříkačku se zařízením pro řezání vodním paprskem CAS 20 Cobra, automobilový žebřík AZ Metz, automobilovou plošinu Bumar, velitelsko-spojovací automobil určený jako mobilní pracoviště velitele zásahu, velitelský automobil Ford Ranger s úchytem pro elektrický lanový naviják, rychlý zásahový automobil, technický automobil Iveco určený pro zásahy technické povahy včetně příslušného vybavení ve výsuvných a výklopných boxech nebo člun pro práci na vodě.

Sousedé z HZS Libereckého kraje se v Litoměřicích chlubili svým historickým požárním vozidlem, požárním kontejnerovým nosičem včetně kontejneru s vybavením sloužícím
pro vyprošťování osob z havarovaných vozidel a též pásovým obojživelným automobilem Hägglunds BV206, který dosahuje maximální rychlosti 55 km/hod.

HZS Královéhradeckého kraje si pro letošní slavnosti připravil potápěčský automobil vybavený prostředky k provádění činností pod vodní hladinou, v prostředí kontaminovaném nebezpečnými látkami i v chladné vodě a obojživelné pásové vozidlo GAZ-3409 zvané Bobr. Bobr zvládá všechny typy povrchů, bahno, sníh i vodu, dokáže se pohybovat v obtížně přístupném terénu a plavat pomocí vlastního pohonu na vodní hladině rychlostí až 6 km/hod.

Hasiči ze Středočeského kraje do Litoměřic přivezli jedno historické vozidlo, cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20/4000/240 S2Z a čtyřkolku SxS Arcticat pro tříčlennou posádku, která je vybavena navijákem, světlometem a přenosným vysokotlakým zařízením s nádrží o objemu 250 l. Toto vozidlo se používá v těžko dostupných oblastech při záchraně a transportu zraněných osob, při hašení a při dovozu hasebního materiálu.

Pražští hasiči si s sebou do Litoměřic vzali tři cisternové automobilové stříkačky a loď Florián. Jedná se o malou, ale technicky velmi dobře vybavenou loď, která nemá kotviště, ale je připravena k akci na podvozku v HS Holešovice. Samotné spuštění lodi na vodu trvá pouhé dvě minuty.

Z Českých Budějovic do Litoměřic vážila cestu historická technika tamějších profesionálních hasičů.

Ze Zlínského kraje putoval na Hasičské slavnosti vyprošťovací automobil AV a z Moravskoslezského kraje vodní skútr na kolech GIBBS Quadski XL.

Fotogalerie

Záchranný útvar HZS ČR dorazil do Litoměřic téměř s veškerou stěžejní a moderní technikou, kterou disponuje. Návštěvníci slavností se tak mohli těšit mj. na pásový nakladač CAT 973D ve speciálním opancéřovaném provedení, který je předurčen na zásahy s možností exploze. Tento dálkově ovládaný stroj je od jeho pořízení nasazen ve Vrběticích, kde vypomáhá s likvidací následků výbuchů muničních skladů. Nasazen byl rovněž po výbuchu v Poličských strojírnách.

Ze zemních strojů byly k vidění i pásové rypadlo CAT 329E, traktorbagr Huddig, univerzální dokončovací stroj UDS 214, dále třístranný a jednostranný sklápěčkový automobil na podvozcích Tatra T815.

Z vyprošťovací techniky se stala na výstavišti ta nejsilnější v podobě vyprošťovacího tanku VT-72, který se používá v místech, kam se kolová technika nedostane, případně tam, kde je potřeba silnějšího navijáku. Dvojice těchto tanků pomáhala vloni i v zahraničí, když vyprošťovala českou loď zpod mostu v Drážďanech.

Nechyběl ani druhý typ tanku v hasičských službách, SPOT 55 určený pro provádění hasebních prací v průmyslových podnicích a těžkém lesním terénu. I tento je dlouhodobě nasazen ve Vrběticích a pomáhal mj. při velkém požáru lesa na Bzenecku.

Posledním typem pásové techniky byl obojživelný transportér PTS-10, který dokáže přes vodu převážet náklad o váze až 10 tun, a slouží tak k evakuaci velkého počtu osob, či k transportu kolové techniky při povodních a záplavách.

Dobrovolné sbory přivezly na litoměřické výstaviště zápřahové i parní stříkačky a historické hasičské automobily. K raritám patřila nejstarší celodřevěná čtyřkolová ruční stříkačka vyrobená v roce 1807 a dovezená z Francie, parní stříkačky z přelomu 19. století a hasičský automobil America LaFrance.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru