„To jsem ještě v životě neviděl,“ prohlásil premiér Babiš o vyloučených lokalitách. Vláda přislíbila pomoc
Andrej Babiš při návštěvě Ústeckého kraje. Zdroj: www.kr-ustecky.cz
Litoměřice

Ústecký kraj - Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 14. května 2018 spolu s dalšími členy kabinetu Ústecký kraj. Předsedu vlády doprovázel hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Během své cesty se zaměřili především na téma sociálního bydlení a problémy se sociálně vyloučenými lokalitami. Zajímali se ale také o železniční dopravu, vysoké školství a zdravotnictví.

Návštěvu kraje začala vláda na železniční stanici v Teplicích. Jde o rozlehlou památkově chráněnou budovu, která potřebuje zásadní rekonstrukci. V současné době se připravuje projektová dokumentace. Rekonstrukce by měla začít v letech 2019 až 2020 a trvat bude zhruba dva roky. Odhadované náklady jsou 350 milionů korun a částečně by měly být hrazeny z OP Doprava. Opravenou budovu by měla využít i Finanční správa ČR, která sem přesune své pracoviště se 140 zaměstnanci.

Členové vlády také se zástupci kraje mluvili o možném obnovení provozu na trati z Teplic do Lovosic, kterou v roce 2013 poškodil sesuv půdy. Podle Ministerstva dopravy by náklady dosáhly minimálně 800 milionů korun. Závady jsou ale i v dalších úsecích, takže celková revitalizace by vyšla zhruba na 2,6 miliardy korun. Podle ministerstva se vzhledem k nízké využívanosti tratě obnova nevyplatí, s hejtmanem se dnes ale vláda dohodla, že zkusí celou věc znovu přezkoumat.

Následně se premiér Babiš a další členové vlády setkali s radními Ústeckého kraje. Jednali s nimi především o sociálním bydlení a jeho financování. Kraj se potýká s řadou sociálně vyloučených lokalit, kde dochází i k takzvanému obchodu s chudobou. Dalšími tématy bylo navýšení počtu policistů v kraji, plány na splavnění Labe, financování oprav silnic II. a III. tříd či rozvoj venkova.

„Hlavním problémem Ústeckého kraje jsou sociálně vyloučené lokality. Před dvěma lety jsem byl už ve Varnsdorfu a v Janově, dnes jsme byli na dvou místech a skutečně ta čtvrť, kterou jsme navštívili, Nové Předlice, je úplná katastrofa. To jsem ještě v životě neviděl. Řešení pro sociálně vyloučené lokality chceme předložit do sněmovny co nejdříve. To znamená, aby nájem, který stát platí lidem, kteří tam bydlí a následně to dávají obchodníkům s chudobou, byl skutečně na úrovni trhu, ne podstatně víc,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

„Jsem rád, že se členové vlády mohli na vlastní oči seznámit s problémy, které náš kraj tíží, a to zejména v sociální oblasti. Dohodli jsme se, že vláda připraví potřebné legislativní úpravy, které by pomohly s řešením sociálních dávek a sociálním bydlením. Věřím, že i další přísliby vlády pomoci našemu kraji, ať už se jedná o dopravní infrastrukturu a zdravotnictví, nezapadnou,“ uvedl na tiskové konferenci v závěru vládní návštěvy hejtman Oldřich Bubeníček.

Vláda jednala i se starosty měst a obcí v kraji. Tématem byly především programy Ministerstva pro místní rozvoj, nedostatek zubařů, dotace na základní školy či rekonstrukce památek.

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se vláda zajímala o investiční plány, především pak o Centrum přírodovědných a technických oborů za zhruba 700 milionů korun. Na jeho financování se bude podílet Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i evropské fondy prostřednictví Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Díky programu Re:start univerzita plánuje také výstavbu nové fakulty zdravotnických studií, dostavbu budovy fakulty strojního inženýrství v kampusu a rekonstrukci Domu umění.

V Ústí nad Labem vláda pokračovala návštěvou místního kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR. Ústecký kraj má po Moravskoslezském kraji druhou nejvyšší nezaměstnanost. V dubnu tu bylo bez práce 29 481 lidí, což je pět procent zdejších obyvatel.

Vláda Andreje Babiše si poté prohlédla sociálně vyloučené lokality v městských částech Předlice a Střekov. Lidé zde žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách v domech, kde často není elektřina ani tekoucí voda. Nájemné za byt 1+1 je ale i 15 tisíc korun měsíčně a bývá hrazeno ze sociálních dávek na bydlení. Počet vyloučených lokalit stoupá a čím dál více lidí je také postiženo exekucemi. Situaci na místě řešila už v dubnu ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Vedení Ústeckého kraje by chtělo navrhnout sloučení dávek na bydlení, větší kontrolu nad vyplácením těchto dávek i nad nájemným, které je z nich placeno. S tím je spojeno i stanovení hygienických norem pro tyto byty. Vláda by se měla nejpozději v červnu 2018 zabývat návrhy na zamezení nadužívání současných dávek na bydlení. Změnu připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Generální ředitelství Úřadu práce ČR také chystá změnu metodiky postupu, kterým se určuje v místě obvyklé nájemné pro systém dávek pomoci v hmotné nouzi.

 

Zdroj: Úřad vlády ČR a OMK KÚÚK

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru