Unikátní měření: Lidé na Ústecku zjistí, jak staré mají plíce
Ilustrační foto
Litoměřice

Ústí nad Labem - Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví lidem nyní farmaceuti v lékárnách v Ústeckém kraji. Pomocí speciálního přístroje totiž zájemcům změří tzv. plicní věk a zjistí, jestli stáří jejich plic odpovídá jejich biologickému věku.

Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou smrti, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit. Lidé příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své nemoci neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma. Proto se lékárníci rozhodli nabídnout návštěvníkům svých lékáren, ať zjistí, v jaké kondici jejich plíce jsou.

Měření trvá přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemcem vyplní krátký dotazník, kde se ho zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost, do měřicího přístroje zadají tělesné rozměry, pohlaví a věk. „Pacient pak dle instrukcí zhluboka dýchne do digitálního přístroje a hned poté mu budeme schopni říci, jestli jeho plíce stárnou normálním tempem. Pokud zjistíme problém, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Každý od nás dostane přehledný dokument s výsledky měření,“ říká Mgr. Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou.

„Farmaceuti jsou v řadě případů prvním kontaktem člověka se zdravotním systémem a jejich role při záchytu takových chorob je důležitá. Ve Španělsku spustili podobné měření a lékárníci objevili CHOPN u 20 % těch, co se přišli změřit,“ říká zástupce přednosty pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice v Hradci Králové doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D. Podle něj bude záležet na tom, jak kvalitně vyšetření proběhne, zda bude člověk dýchat do přístroje podle instrukcí tak, jak má. „Platí, že pokud budou výsledky spirometrie dobré, pak je člověk zdravý. Pokud dobré nebudou, pak buď trpí jistou formu obstrukce a měl by jít na další vyšetření k plicnímu lékaři nebo jej mohla přechodně oslabit nemoc, či špatně dýchal do přístroje. Pro včasnou detekci plicní choroby mohou být tyto programy velmi užitečné,“ doplňuje doc. Koblížek. Podle něj je třeba počítat s faktem, že funkce plic po 30. roce věku klesají. Měření oceňuje i alergoložka MUDr. Marie Špičáková. „Měření může odhalit neléčené alergiky, kteří své občasné dýchací potíže připisují nachlazení a neléčí se. Odhadem jde o 10 % české populace,“ komentuje MUDr. Špičáková. Akce v lékárnách začíná na jaře, kdy alergiky trápí břízy a lísky. „Pokud je dokážeme podchytit, zabráníme prohloubení alergie například do astmatu a s pomocí léků je zbavíme příznaků alergie.“

Lékárníci stanoví výsledky na základě analýzy jednovteřinové vitální kapacity a usilovně vydechnutého objemu. Zkontrolovat plíce by si ideálně měli všichni lidé nad 40 let, ti, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáci (jak aktivní, tak pasivní) a lidé, kteří často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ti, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích.

Tzv. Poradny pro plicní věk budou kromě Ústeckého kraje k dispozici lidem postupně až ve 270 lékárnách po celé České republice. Seznam lékáren, ve kterých měření probíhá lze najít na webových stránkách www.alphega-lekarna.cz v sekci PLICNÍ VĚK – Poradna.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru