Díky projektu LIFE ožije několik lokalit Českého středohoří
Foto: AOPKK ČR
Litoměřice

Litoměřice - Obnova neobhospodařovaných pozemků v přírodně cenných lokalitách Českého středohoří, zintenzivnění péče o vybrané druhy živočichů či rostlin a podpora tradičních forem hospodaření na území o celkové rozloze 277 ha.

Kromě toho i atraktivní osvětové akce a programy pro laickou i odbornou veřejnost; to vše jsou hlavní cíle projektu LIFE České středohoří, jehož realizaci zahájila Agentura ochrany přírody a krajiny, regionální pracoviště Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří. Šestiletý projekt přinese do unikátní severočeské krajiny opatření v celkové výši přes 60 miliónů korun.

„Projekt Life nabízí mimořádné příležitosti, jak chránit přírodu pro další generace a rozvíjet život v krajině malebného Českého středohoří. Nezanedbatelná část území projde během následujících let výraznými změnami, které krajině navrátí původní ráz. Přímými dotacemi podpoříme mimo jiné farmáře a zemědělce, kteří budou hospodařit na svých pozemcích k přírodě ohleduplně, a pokud budou mít zájem, pomůžeme jim získat regionální značku pro jejich produkty,“ přiblížil projekt ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří Petr Kříž. „Tím vším přispějeme nejen k ochraně přírodního bohatství, ale nepřímé dopady se projeví i v dalších oblastech, třeba v rozvoji šetrné turistiky nebo ekologického hospodaření místních farmářů,“ doplnil Petr Kříž.

Lokalit, jichž se projekt dotkne, je celkem devatenáct. „Plánovaná opatření promění hlavně centrální části CHKO České středohoří, které jsou součástí evropské soustavy Natura 2000 jako evropsky významné lokality (tzv. EVL). Jedná se o Bílé stráně u Litoměřic, Borečský vrch, Holý vrch u Hlinné, Košťálov, Lipskou horu, Lovoš, Milešovku, Portu Bohemicu a Radobýl,“ vysvětlila manažerka projektu Gabriela Kubátová. „Tato území jsou doplněna menšími plochami, tzv. nášlapnými kameny, které výše zmiňované EVL propojují. Jde o Bílé stráně pod Košťálovem, Bílé stráně pod Lipskou horou, Bílé stráně pod Radobýlem, Dolní Zálezly, vršek Kočka, Kostelní vrch, Ledvinův vršek, Lísku, Sady u Blešna a Stráně pod Lovošem.“

Na těchto územích AOPK ČR, Správa CHKO České středohoří finančně podpoří například výřezy nežádoucích dřevin, tradiční pastvu a kosení, redukci nepůvodních invazních druhů, jako je například trnovník akát, ale také dosadby vzácných druhů dřevin v lesních porostech, které byly dříve pro České středohoří typické, například jeřáb břek nebo hrušeň polnička.

Kromě přímé péče o přírodu a krajinu je důležitou součástí projektu LIFE i vzdělávání pro laickou a odbornou veřejnost. „Na osvětu a vzdělávání je v projektu kladen velký důraz. Ve spolupráci s okolními obcemi připravujeme například zajímavé programy pro rodiny s dětmi, jejichž cílem je mimo jiné prohlubovat vztah k přírodě v jejich nejbližším okolí,“ nastínila dále Gabriela Kubátová. „Tomu by v budoucnu měla napomoci i mobilní aplikace průvodce po Českém středohoří, která lidem odhalí nová zajímavá místa a tajemství zdejších rostlin a živočichů,“ dodala na závěr.

S projekty evropského programu LIFE má AOPK, Správa CHKO České středohoří zkušenosti již z dřívějška. V loňském roce byl úspěšně ukončen projekt na obnovu teplomilných společenstev a druhů Stepi Lounského středohoří v celkovém objemu 35 milionů korun. V rámci něj se podařilo navýšit počty chráněných rostlin a živočichů, jako je například kavyl olysalý nebo sysel obecný.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru