Ústecký kraj, ČR – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je připravena takřka dvěma tisícům svých klientů zaplatit péči tzv. mobilních hospiců. Vzhledem k tomu, že zatím jde o služby, které legislativa doposud neumožňuje hradit z veřejného zdravotního pojištění, tak vedení VZP se rozhodlo uvolnit z rozpočtu na pilotní projekty 35 milionů korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ilustrační foto: Miroslav Neumaier
„VZP je prozatím jediná zdravotní pojišťovna, která podporuje péči mobilních hospiců už od roku 2015. V tomto týdnu komise pro smluvní vztahy doporučila konkrétní mobilní hospice, v nichž bude péče hrazena v letošním roce,“ říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny.
Zatímco v předchozích dvou letech bylo do pilotního projektu zařazeno devět zařízení, pro letošek Správní rada VZP rozhodla o rozšíření tohoto počtu na 20. Komise zatím doporučila spolupráci s 16 mobilními hospici v deseti krajích. Ve dvou dalších krajích (Ústeckém a Olomouckém) musí vybraní poskytovatelé ještě doložit pojišťovně některé formální náležitosti. Dva kraje (Plzeňský a Liberecký) pak zatím zůstávají neobsazené – do pilotního projektu se v nich nepřihlásil žádný poskytovatel, případní zájemci tak mohou ještě učinit.
Při výběru zařízení, která budou letos zařazena do projektu, vycházela Komise pro smluvní vztahy z doporučení odborné společnosti pro paliativní medicínu.
V předchozích dvou letech uhradila VZP péči mobilních hospiců zhruba 700 svých klientům a souhrnné náklady se pohybovaly kolem 10 milionů korun.
Podle opakovaných průzkumů veřejného mínění by více než 80 % obyvatel České republiky zemřelo raději doma než v nemocnici či podobném zařízení. Skutečnost je ale přesně opačná, jen zhruba 20 % lidí se toto přání skutečně vyplní. Pilotní projekt VZP je jedním z kroků ke změně tohoto stavu.
Klasický hospic funguje v tuto chvíli v Ústeckém kraji v Mostě a Litoměřicích, o další usiluje město Kadaň.