Chomutov – Čtyřiadvacetiletý Jan Moravec z Chomutova se dostal do složité životní situace. Trpí nevyléčitelnou nemocí zvanou mukopolysacharidosa IV. typu, která postihuje hlavně klouby a řadí se mezi vzácná onemocnění. Je odkázaný na vozík. V současné době potřebuje nový automobil, celou částku ale není schopný dát z vlastních zdrojů. Peníze mu pomáhá sehnat Konto Bariéry. Pomoci můžete i vy.
Foto: archiv Jana Moravce
„Pravidelně musím navštěvovat lékaře mimo bydliště, a to i ve více než 100 kilometrů vzdálené Praze. K tomu všemu potřebuji automobil s posuvnými dveřmi a velkým zavazadlovým prostorem, do kterého se vejdou dva invalidní vozíky a autojeřábek na nakládání elektrického invalidního vozíku,“ vysvětluje Jan Moravec. Žije ve společné domácnosti se stejně postiženým starším bratrem a mámou, která přestala před dvanácti lety pracovat a zůstala doma, aby se o ně mohla starat.
„Oslovil jsem Konto Bariéry, které mi u nich založilo podúčet, na který mi mohou dárci přispívat,“ říká velký fanda chomutovských Pirátů. „Na základě tohoto účtu jsem oslovil již desítky firem s žádostí o pomoc, ale zatím bohužel bez úspěchu,“ dodává Jan Moravec.
Jak můžete Honzovi přispět?
Číslo účtu a variabilní symbol jsou uvedeny zde na stránkách Konta Bariéry na tomto odkazu
Chomutovan se narodil jako zdravé dítě, ale v pěti letech začal mít první potíže s chůzí. Po vyšetření mu byla diagnostikována spondyloepifyzární dysplazie, která se nedala léčit, tak nezbývalo, než vynechat některé aktivity, jako např. sport a hlídat zdravotní stav. V jedenácti letech si při pádu ve škole poranil kyčel, proto musel podstoupit operaci a později v témže roce také operaci kolena. To už mohl chodit pouze o francouzských holích.
Po poslední operaci byl poslán na vyšetření na metabolickou jednotku s podezřením na jinou diagnózu, která se následně potvrdila – jednalo se o již zmiňovanou mukopolysacharidozu IV. A typu. Podstoupil další těžkou operaci. I když pravidelně chodil na rehabilitace, zůstal na invalidním vozíku. V posledních letech se jeho zdravotní stav začal více zhoršovat a potřebuje stále častěji pomoc druhých. Celý příběh si můžete přečíst zde.