Ústecký kraj – V pátek 7. a sobotu 8. října budeme rozhodovat o novém složení krajského zastupitelstva. Kolik politiků je zapotřebí? O čem vůbec rozhodují? Stručně vám přiblížíme jejich práci, současné složení zastupitelstva (viz infografika) i strany a hnutí, které se ucházejí o mandáty na další čtyři roky.

Složení krajského zastupitelstva. Zdroj: Ústecký krajNynější zastupitelstvo Ústeckého kraje, zvolené ve volbách v říjnu roku 2012, má 55 členů, jeho zasedání jsou veřejná. Výkonným orgánem je Rada Ústeckého kraje s 11 členy, kteří byli zvoleni ze zastupitelů. Kraj reprezentuje a navenek zastupuje hejtman. Nyní jím je Oldřich Bubeníček (KSČM). Výkon veřejné správy v rámci kraje zajišťuje krajský úřad.

Co dělají krajští zastupitelé a jaké mají pravomoci?

Zastupitelstvo Ústeckého kraje vykonává samosprávu, je mu ze zákona vyhrazeno předkládat návrhy zákonů Poslanecké sněmovně, předkládat návrhy Ústavnímu soudu na zrušení právních předpisů, vydávat obecně závazné vyhlášky kraje, koordinovat rozvoj území podle zásadních strategických dokumentů, které rovněž vytváří, rozhodovat o mezinárodní spolupráci, schvalovat rozpočet kraje, zřizovat a rušit příspěvkové organizace (například školy) a další činnosti.

Kdo chce naše hlasy?

V Ústeckém kraji kandiduje do krajských voleb 23 politických stran, politických hnutí či koalic. Každá ze stran má své volební číslo, přidělené na základě losování. Volební číslo je uvedeno v pravém horním rohu hlasovacího lístku. Do krajských voleb v Ústeckém kraji kandidují tyto strany, hnutí či koalice, s těmito vylosovanými čísly:

1 - Volte Pravý Blok ...
2 - Občanská demokratická strana
4 - Starostové a Sportovci pro Ústecký kraj (koalice SNK Evropští demokraté, PRO Zdraví a Sport, Strana Starostové za Ústecký kraj)
9 - Komunistická strana Československa
12 – Česká strana sociálně demokratická
17 – Ilegálním imigrantům NE – peníze raději pro naše děti (koalice Sdružení pro republiku, Republikánská strana Československa Miroslava Sládka, Patrioti České republiky, HOZK
18 – Severočeši.cz (kandidátka zrušena)
20 – JsmePRO! Kraj 2016-10-04
30 – ANO 2011
32 – TOP 09
34 – STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ
37 – Komunistická strana Čech a Moravy
40 – Alternativa pro občany
41 – Národní demokracie
43 – Úsvit s blokem proti islamizaci (koalice Úsvit – Národní Koalice, DOMOV s BLOKEM PROTI ISLAMIZACI)
52 – Svobodní a soukromníci (koalice Strana svobodných občanů, Strana soukromníků České republiky)
58 – Dělnická strana sociální spravedlnosti – NE imigrantům, PROTO nepřizpůsobivým, PRO pořádek! (koalice Dělnická strana sociální spravedlnosti, NÁRODNÍ FRONTA, Ćisté Ústí, Národní socialisté – LEV21)
60 – NOVÝ SEVER
67 – NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI – PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI (koalice Strana zdravého rozumu – ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi, Česká strana národně sociální, Česká strana národně socialistická, Demokratická strana zelených)
77 – Piráti a Strana zelených (koalice Česká pirátská strana, Strana zelených)
78 – Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů (koalice Strana Práv Občanů, Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)
79 – ProKraj
81 – SDRUŽENÍ PRO REPUBLIKU – REPUBLIKÁNSKÁ STRANA ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Volební místnosti budou otevřené v pátek 7. října v době od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. října v době od 8 do 14 hodin. V Ústeckém kraji budou zároveň probíhat senátní volby, a to v obvodech Most a Ústí nad Labem.

Jednoduchý návod, jakým způsobem se volí, přineseme v samostatném článku.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru