Most, Ústecký kraj - Místa pro nejlepší filmové scenérie, lepší komunikace s místními úřady nebo pomoc s hledáním místních dodavatelů i komparzistů. To vše nabízí regionální filmová kancelář v Ústeckém kraji už téměř rok, teď chce představit novou spolupráci s Českou televizí, dalšími filmovými produkcemi a pomoci právě místním společnostem i radnicím s filmaři najít společnou řeč.

Letošní natáčení Báby z ledu na Mostecku. Foto: Jan Vraný

Dnešní networkingové akce se zúčastní i zástupci národní filmové kanceláře Czech Film Commission. Ústecký kraj je oblíbeným místem filmařů již řadu let. Právě proto se pracovníci oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Ústeckého kraje proměnili i v zaměstnance filmové kanceláře. Filmový průmysl je i velkou propagací regionu. „Jde nejen o zajímavou spolupráci, ale díky tomu, že budeme více v obraze, co se požadavků a přání lidí kolem filmového průmyslu týká, můžeme jich k nám dostat ještě více a využít tak ekonomického efektu, které s sebou natáčení přináší. A přiznejme si také, že každého turistu lákají místa, kde se natáčely české i zahraniční filmy. I to je důvod, proč jsme kancelář založili," popsal nápad krajský radní pro cestovní ruch Jan Szántó.

Například Česká televize v příštím roce zamíří do Mostu s natáčením osmidílného komediálního seriálu s pracovním názvem „Most" scenáristy Petra Kolečka (Okresní Přebor, Čtvrtá hvězda) a kreativního producenta ČT Michala Reitlera (Případy 1.oddělení, Nevinné lži, Neviditelní ad.). „Chceme s Petrovým smyslem pro humor vyprávět o bolavých věcech, o strachu z neúspěchu, ze ztráty důstojnosti, z ohrožení životních jistot," přibližuje záměr Michal Reitler.

„Most mám rád. Seznámil jsem se s ním přes svoji manželku, která z něj pochází. Do magické hospody Severka mě pak vzal můj tchán. Odtud jsem čerpal nejen mosteckou filozofii, ale i předobrazy některých postav. Snad mi tam ještě po odvysílání nalejou," popisuje scenárista Petr Kolečko. A město Most si na zájem filmařů rozhodně nestěžuje. „Budeme doufat, že se prostřednictvím komediálního seriálu diváci dozvědí, že Most nabízí spoustu zajímavých možností a že rozhodně stojí za návštěvu. Třeba pak lidé přijedou do Mostu právě proto, aby viděli místa, kde žily postavy z jejich oblíbeného seriálu," říká primátor Mostu Jan Paparega.

Filmová kancelář je pro filmaře hlavně kontaktním a informačním místem. Podobné kanceláře nebo filmové komise fungují již v několika krajích. Jejich primární úlohou je přilákat právě k nim audiovizuální produkce a podat jim veškeré potřebné informace, pomoci při vyhledávání vhodných lokací a propojit je s místními partnery. Zatímco ve světě jsou filmové kanceláře zcela běžné a fungují na regionální, komunální i národní úrovní již desítky let, v ČR začaly vznikat až před čtyřmi až pěti lety. Jen evropská asociace filmových kanceláří EUFCN sdružuje přes 80 většinou regionálních kanceláří z 28 evropských zemí. „Je skvělé, že i české regiony si uvědomují potenciál, který aktivní spolupráce s filmovými produkcemi skýtá, a snaží se je aktivně oslovovat. Ústecký kraj v tom u nás patří mezi ty nejaktivnější," uvádí Ludmila Claussová, vedoucí národní Czech Film Commission.

Filmaři si prohlédli lázně, Jezeří i osecký klášter

Aktuálně filmová kancelář Ústeckého kraje vedle již zmíněného seriálu ČT spolupracuje také na filmu podle předlohy románu ústeckého rodáka Josefa Formánka s názvem Úsměvy smutných mužů. „Máme teď za sebou lokační tour po Karlovarském a Ústeckém kraji, na kterou jsme ve spolupráci s Czech Film Commission pozvali filmaře z řad lokačních managerů, produkčních, scenáristů a režisérů. Navštívili jsme s nimi například nefunkční městské lázně v Chomutově, lom ČSA, zámek Jezeří či klášter v Oseku", popisuje Barbora Hyšková z oddělení cestovního ruchu krajského úřadu, která má filmovou kancelář na starosti.

Filmová kancelář spolupracovala s filmaři při řadě projektů - natáčení seriálu Svět pod hlavou pro Českou televizi, natáčení německého filmu "Die Freibadclique" pro první kanál veřejnoprávní televize (Das Erste), vytipování lokací pro seriál HBO - Albert Einstein, film produkční společnosti Čestmíra Kopeckého - Hastrman, nebo film Jana Svěráka - Po strništi bos.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru