Litoměřice - Až do poloviny prosince trvá zvýšený dozor u některých rodin s výskytem žloutenky typu A v Litoměřicích. Stále to však neznamená, že tento termín bude konečný. Krajská hygienická stanice nabádá ke zvýšené osobní hygieně, a to i s ohledem na situaci v Ústí nad Labem. Tamní epidemie totiž může s výskytem žloutenky v Litoměřicích úzce souviset.
„Stává se, že koncem termínu zvýšeného dozoru a sledování kontaktů se objevují nové případy. V Litoměřicích další výskyt žloutenky skutečně stále hrozí, a to i z toho důvodu, že sledovaní i přes nařízený dozor migrují například z Ústí do Litoměřic a bývají často neukáznění,“ vysvětlila Ladislava Matějíčková za protiepidemický odbor Litoměřice Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.
Od srpna 2017 se v Litoměřicích nakazilo celkem 34 lidí, v sousedním Ústí nad Labem je to za stejný časový úsek celkem 237 lidí. Valná většina nemocných byla v Litoměřicích odhalena při předepsaných vyšetřeních v rámci zmiňovaného lékařského dohledu, onemocnění u nich totiž probíhalo téměř bezpříznakově. „Zvýšené zásady osobní hygieny jsou skutečně na místě, a to nejen kvůli žloutence. V tomto období se velmi rychle šíří také chřipka či jiná virová onemocnění,“ dodala odbornice z krajské hygienické stanice.
Projevy nemoci
Onemocnění žloutenkou se v první fázi projevuje chřipkovými příznaky jako je teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková slabost. Mohou se vyskytnout kloubní, kožní a nervové projevy. V další fázi nemoci dojde ke zhoršení potíží, kdy má pacient tmavou moč a světlou stolici a někdy svědění kůže. Příznaky v některých případech nemusí být přítomny a nemocného přivádí k lékaři až žluté zbarvení kůže a bělma oka.
V případě podezření
„Nepanikařit, to je nejdůležitější zásada. Pokud by kdokoliv zaznamenal tmavou moč nebo světlou stolici, potom by měl v každém případě navštívit svého ošetřujícího lékaře, který provede další nezbytná vyšetření,“ doporučila Ladislava Matějíčková.