Ústecký kraj - Dnešní digitální svět přináší spoustu příležitostí, ale i nástrah. Policisté znovu upozorňují na rostoucí počet případů internetových podvodů, při kterých pachatelé využívají důvěřivosti lidí k vlastnímu obohacení. Bohužel, nejčastěji se oběťmi stávají senioři, ale tento problém může zasáhnout každého z nás.
Ústečtí kriminalisté opět evidují případ, kdy podvodník přes internetovou reklamu nabízející „rychlé zhodnocení“ peněz nalákal 82letou ženu k registraci na podvodné webové stránce. Po uhrazení vstupního poplatku, který byl později vrácen, byla paní kontaktována osobou vydávající se za „finančního poradce“, který jí slíbil zisky ve výši 9000 USD. Tento muž, komunikující přes aplikaci WhatsApp, poškozenou přesvědčil, aby zaslala několik plateb na neznámé účty pod záminkou „poplatků k vyplacení zisku“. Výsledkem byla finanční ztráta poškozené ve výši 138 000 Kč.
V dalším případu pachatelka vystupující pod jménem „Antonia Novak“ kontaktovala poškozenou přes Messenger s falešným zájmem o koupi zboží na online tržišti. Pod záminkou dokončení transakce zaslala odkaz na podvodný web, kde poškozená vyplnila své bankovní údaje a zadala potvrzovací SMS kódy. Tímto způsobem pachatelka získala přístup k jejímu bankovnímu účtu a provedla čtyři transakce v celkové výši téměř 100 000 Kč.
"V případě, že se setkáte s podezřelými aktivitami nebo máte podezření na podvod, neváhejte se obrátit na Policii ČR prostřednictvím linky 158. Vaše spolupráce může pomoci nejen vám, ale také ochránit další potenciální oběti podvodníků," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.