Foto: Státní veterinární správa
Litoměřice

ČR – Státní veterinární správa (SVS) reaguje na vývoj nákazové situace u katarální horečky ovcí (KHO) a s platností od 30. 10. 2024 rozšiřuje pásmo na celé území České republiky. To znamená, že od středy ČR oficiálně ztratila status členského státu prostého katarální horečky ovcí.

K popsaným změnám SVS vydává nová celostátní mimořádná veterinární opatření, která vešla v účinnost od 30. 10. 2024. Mimořádná opatření budou nově stanovovat pouze podmínky k vakcinaci zvířat v ČR. Přemísťování zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí v rámci České republiky nebude omezeno s výjimkou přemístění z ohniska. Přemísťování zvířat mimo ČR se bude řídit platnou evropskou legislativou.

K rozšíření pásma katarální horečky ovcí na celé území ČR přistupuje Státní veterinární správa z toho důvodu, že dochází k postupnému šíření nákazy, přičemž bylo zjištěno ohnisko onemocnění již i na Vysočině.

Nová mimořádná veterinární opatření upravují podmínky pro vakcinaci zvířat v ČR proti sérotypu 3 katarální horečky ovcí. V ČR je již registrována vakcína (BioBos BTV 3 injekční suspenze) pro ovce a skot. Vakcinace je dobrovolná a hradí ji chovatel. „Státní veterinární správa doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci pro zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Přemístění zvířat z ohniska se řídí mimořádnými veterinárními opatřeními, která vydala příslušná krajská veterinární správa pro ohnisko. Přemísťování zvířat do jiných členských států bude podléhat platné legislativě EU, z celého území ČR bude možné přemísťovat zvířata pouze do členských států, které uplatňují výjimky k přemístění zvířat vzhledem ke katarální horečce ovcí na jejich území. Všechny tyto výjimky jsou uvedeny na oficiálních stránkách Evropské komise.

Vzhledem k tomu, že vakcína BioBos BTV 3 injekční suspenze pro ovce a skot je již registrována v ČR, je možné přemístění zvířat do jiného členského státu i na podmínky k vakcinaci zvířat uvedené v těchto výjimkách.

Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv bude diskutovat na úrovni EU, zda bude umožněno přemísťovat zvířata očkovaná touto vakcínou registrovanou v ČR i do ostatních států EU za potvrzení zdravotní garance k očkování proti KHO. Chovatele budeme o výsledcích informovat.

Katarální horečka ovcí se počátkem září vrátila do České republiky po 15 letech a nová ohniska, především v chovech skotu, stále přibývají. K dnešnímu dni bylo v ČR registrováno 67 ohnisek této nákazy. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.

Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Onemocnění je přenášeno krev sajícím hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru