Krajská zdravotní – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem se ohrazuje proti tvrzení o odmítnutí ošetření dětského pacienta a nařčení z rasismu, v souvislosti s videem, jež koluje na sociálních sítích, na kterém je zachycen konflikt skupiny několika osob s lékařem při pondělní návštěvě dětské pohotovosti v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
Video zachycuje situaci, která následovala až po řádném vyšetření a laboratorním testování dětského pacienta, který nebyl v akutním stavu ani v ohrožení života, jeho stav byl s jeho matkou řádně konzultován, rodina byla poučena a souhlasila s následnými kroky neakutního charakteru a návštěvou dětského praktického lékaře následující den, načež byl dětský pacient i s rodinou odeslán domů.
Po nějaké době se však do ambulance vrátil otec rodiny zachycený na videu, doprovázený několika dalšími osobami, který žádal lékaře o vystavení potvrzení o návštěvě pohotovosti pro svého zaměstnavatele. Lékař toto odmítl, protože čas předvyplněný otcem na propustce neodpovídal době, kdy probíhalo ošetření v Masarykově nemocnici. Následně skupina vyvolala konflikt, přičemž byla agresivní a vulgární, na který lékař v již konfliktní situaci reagoval tak, jak je částečně zachyceno na videu zveřejněném na sociálních sítích.
Krajská zdravotní video i postup lékaře na základě dostupných zdravotních záznamů prověřila. Ani z videa, ani z lékařské dokumentace nevyplývá, že by se lékař dopustil jakéhokoliv zanedbání péče. Nařčení z rasismu lékaře, které je zachycené ze strany skupiny již ve videu a objevuje se v průvodním textu facebookového příspěvku, který koluje internetem, považujeme za naprosto účelové a nepravdivé. Konfliktní situace byla lékařem obratem nahlášena po odchodu skupiny do interního systému incidentů, proto mohla Krajská zdravotní ihned případ prověřit. Lékař celý incident také nahlásil Policii ČR.
Z pohledu Krajské zdravotní postupoval lékař správně, když pacienta ošetřil a provedl všechna nezbytná vyšetření včetně doporučení. Lékař se pod tlakem a po vyhrožování několika osob, které se dožadovaly potvrzení pro zaměstnavatele, nevyjádřil vhodně o diagnóze pacienta, za což se Krajská zdravotní omlouvá. Na druhou stranu nelze celou věc vytrhovat z kontextu tak, jak to prezentuje video kolující na sociálních sítích, jehož cílem je zjevně poškodit konkrétního lékaře a Krajskou zdravotní nařčením z rasismu a tvrzením o odmítnutí poskytnutí lékařské péče, k čemuž zjevně nedošlo.