Foto: město Litoměřice
Litoměřice

Litoměřice - Slova ministra kultury Martina Baxy při jeho poslední návštěvě Litoměřic se vyplnila. Objekt zrekonstruované staré radnice na Mírovém náměstí, který mimo jiné ve městě navštívil, byl totiž v uplynulých dnech jako první objekt ve městě prohlášen za národní kulturní památku. Zvyšuje se tím tak jeho historická hodnota i návštěvnická atraktivita.

„Je to nádhera. Návrh prohlásit tento objekt za národní kulturní památku je na místě,“ prohlásil při zářijové prohlídce zrekonstruované staré radnice ministr.

Spolu se starou radnicí, kde v současné době sídlí oblastní muzeum, schválila vláda za národní kulturní památky i další objekty. Jedná se celkem o 14 radnic, pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech a hrad a zámek Poběžovice. Na seznam se dostaly také dvě historické tramvaje.

„Každá z nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou. Historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí kulturního dědictví České republiky. Tyto významné městské stavby představují mimořádně cennou pokladnici historických architektonických stylů a přehlídku kvalitních tradičních uměleckých řemesel. Je dobře, že pokračujeme v zavedené praxi, která nám umožňuje rozšířit či obohatit spektrum našeho kulturního dědictví, ale i naše poznání o minulosti jako takové,“ doplnil ministr kultury Martin Baxa. 

Jak připomněla referentka státní památkové péče Odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Městského úřadu v Litoměřicích Ivona Hohenbergerová, jedná se o vůbec první objekt v Litoměřicích, který byl za národní kulturní památku prohlášený.

„Z hlediska péče o tuto památku se pro město jako jejího vlastníka mění zejména to, že jakékoli stavební práce budou nově podléhat schvalování na Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Ústeckého kraje,“ poznamenala Ivona Hohenbergerová.

Budova Staré radnice pocházející z přelomu třicátých a čtyřicátých let 16. století, je jednou z prvních renesančních staveb v severozápadních Čechách. Přičemž od června 2021 do června 2023 procházela stavebně náročnou rekonstrukcí s náklady ve výši 53 milionů korun. Práce zahrnuly nejen obnovu interiérů, ale také revitalizaci vnější fasády a výměnu střechy. Součástí modernizace bylo rovněž vybudování nového bezbariérového přístupu pomocí výtahu nebo restaurátorské práce v interiéru i exteriéru. Mezi nejrozsáhlejší patří kompletní restaurování dřevěného táflování stěn a kazetového stropu v bývalé jednací síni městské rady a dále kamenné prvky ve vstupních prostorách prvního patra, na fasádě a loubí budovy.  

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru