ČR/Ústecký kraj - Advent je charakteristický vánočními svíčkami, ale hlavně adventním věncem a zapalováním svíček každou neděli. Proto je vhodné před nebezpečím plynoucím z neopatrné manipulace se svíčkami varovat. Rozhodně je krajně nebezpečné nechávat zapálený adventní věnec bez dozoru.
Statistika, pokud vynecháme neadventní problematiku, jakou je nesprávná obsluha topidla, případně vznícení potravin (například i při pečení cukroví), dá se hovořit o požárech od svíček (ale i od prskavek a vánoční pyrotechniky) jako o velmi časté příčině požárů v období adventu.
Pár rad k tématu:
Svíčky v oknech, na adventním věnci anebo na vánočním stromku – riziko, které většina lidí stále podceňuje. Počty požárů v domácnostech způsobených hořící svíčkou v prosinci a lednu každoročně rostou. Naštěstí už se ale řada lidí poučila a vánoční stromky se svíčkami nebo prskavkami se v domácnostech objevují stále méně. Je potřeba zdůraznit, že u zapálené svíčky se stále jedná o otevřený oheň a je třeba s ním takto zacházet. Na vrcholu plamene svíčky teplota přesahuje 800 °C a ještě ve vzdálenosti 8 – 10 cm od plamene svíčky může teplota dosáhnout až 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů nebo textilií, které jsou v bezprostřední blízkosti.
Pokud zapalujete svíčku, vždy byste pod ní měli mít stabilní nehořlavou podložku. I adventní věnec je dobré umístit na talíř nebo skleněný tác. V případě, že dáváte svíčku na okenní parapet, vždy zkontrolujte, zda je v dostatečné vzdálenosti od květin, výzdoby, a především záclon a závěsů. Svíčky na vánoční stromek raději vůbec nedávejte. Stromek pokrytý vánočními ozdobami, který je navíc po pár dnech v domácnosti značně vysušený, dokáže podle hasičů shořet během pár minut.
Hořící svíčku nenechávejte nikdy bez dozoru – byť v malém, stále se jedná o otevřený oheň a je třeba k němu přistupovat opatrně a s respektem. Pečlivě zhasínejte svíčku před spaním, stejně tak když opouštíte domov. Pokud je to možné použijte k dekoraci elektrické svíčky, opatrní buďte také při manipulaci s prskavkami.
Pět kroků Jak postupovat v případě požáru způsobeného svíčkou
1. Pokud jde o oheň malého rozsahu (např. vám chytl adventní věnec), můžete se jej pokusit hasit vlastními prostředky – voda, hasicí přístroj.
2. V případě, že sami požár nezvládnete, rychle opusťte zasažený prostor – pamatujte, že vaše zdraví je přednější než majetek. S sebou si vezměte jen to nejdůležitější (doklady, peníze či léky). Pokud je to možné vypněte přívod elektřiny a plynu.
3. Volejte linku 150 nebo 112. Čím dříve hasiče informujete, tím dříve mohou zasáhnout. Upozorněte i sousedy hlasitým voláním "HOŘÍ".
4. Při odchodu zavřete dveře – zabráníte rychlejšímu šíření požáru. Pokud kvůli ohni nemůžete na chodbu, zavřete se v místnosti, kde dosud nehoří a utěsněte dveře před kouřem (např. mokrým ručníkem). Pokud není riziko vniknutí kouře do bytu, otevřete okno a dejte znamení zasahujícím hasičům (např. ručníkem nebo prostěradlem vyvěšeným z okna).
5. I když se vám podaří požár vlastními silami uhasit, ohlaste jej hasičům. Ti vám sepíší odborné vyjádření a pošlou zprávu na pojišťovnu.