Roudnice nad Labem - Roudnici navštívila delegace ambasád tří evropských států. Po radnici také bývalou léčebnu dlouhodobě nemocných, která v současnosti slouží jako dočasné ubytování pro ukrajinské válečné uprchlíky. Ocenili přitom aktivitu malé Angeliny, která svými obrázky vyjadřuje vděk za pomoc své rodině a blízkým.
Ve středu 25. října Roudnice nad Labem hostila představitele ambasád tří evropských států. Návštěvou nás poctil velvyslanec Polské republiky Mateusz Gniazdowski s manželkou, zástupkyně velvyslance Spolkové republiky Německo Petra Dachtler a Nataliya Yashchuk za ukrajinské velvyslanectví. Pozvání přijal i Jan Marian, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky.
Na radnici delegaci přivítalo celé vedení města. Starosta František Padělek přiblížil historii i současnost Roudnice a především zkušenosti s pomocí ukrajinským občanům, donuceným prchnout před hrůzami války ze své vlasti. Hlavním bodem programu návštěvy totiž bylo setkání s malou Angelinou, která se svou starší sestrou a rodiči nalezla přechodný domov v místní bývalé léčebně dlouhodobě nemocných, i části ukrajinské uprchlické komunity, se kterou tam žijí.
Roudnice nad Labem a její občané od počátku války nezištně pomohli již stovkám uprchlíků. Významně přispěl i Kamil Staněk, majitel objektu v současnosti poskytujícím ubytování až pěti desítkám lidí, který návštěvu osobně přivítal. Společně s dočasnými rezidenty představil jednotlivé části budovy, její aktuální stav a potřeby. Do vybavení a provozu zařízení je zapojeno Město i dobrovolníci.
Jedním z nich je Petr Sýkora, který dlouhodobě ukrajinským uprchlíkům zprostředkovává především hmotnou pomoc v podobě nábytku, spotřebičů a dalších předmětů denní potřeby.
Malá Angelina svůj vděk všem, kteří pomohli její rodině a blízkým, začala vyjadřovat tak, jak jí bylo nejbližší – obrázky, které se prostřednictvím pana Sýkory dostávaly zpět k dárcům. Vznikly i placky s motivem česko-ukrajinského přátelství. Myšlenka se postupně rozvinula až do dnešní podoby, kdy se Angelinina tvorba dostává fyzicky i prostřednictvím sociálních sítí až na Ukrajinu. Dalším cílem je tak už jen dodání těchto malých dárků i přímo vojákům na frontovou linii. Symbol vděku mladé dívenky všem, kteří bojují i za její návrat domů.
"Po prvotní vlně solidarity jsme se s prodlužováním konfliktu na Ukrajině přesunuli do fáze dlouhodobé pomoci. Ta je pro nás všechny daleko větší výzvou. Proto jsem rád, že ji v Roudnici zvládáme řešit. Děti se vzdělávají a jejich rodiče nacházejí pracovní uplatnění. Angelina svými výtvory ukazuje upřímný vděk za to, jak naše společnost vstřícně přijala lidi prchající před válkou. Předávání zkušeností z jiných regionů může být v tomto také přínosem. S panem velvyslancem jsme proto jednali i o možnosti partnerství s některým z polských měst," řekl starosta František Padělek.
Delegace strávila příjemné chvíle rozpravou o osudech ukrajinských občanů u jimi vlastnoručně připraveného tradičního pohoštění. Náměstek Jan Marian v závěru Angelinu s rodinou pozval na návštěvu Černínského paláce v Praze a setkání s ministrem Janem Lipavským. Na rozloučenou pak děvčatům představitelé ambasád i Města předali koše se sladkostmi a dalšími drobnými dárky.