Ústecký kraj – Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje získala na Evropském kongresu urgentní medicíny v Barceloně ocenění DIAMOND STATUS – nejvyšší ocenění za přednemocniční neodkladnou péči poskytovanou pacientům s cévní mozkovou příhodou. Ocenění je udělováno v rámci Iniciativy Angels, která se celosvětově snaží zlepšit péči o pacienty s mrtvicí.
Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinnou úmrtí na světě a druhou nejčastější z kardiovaskulárních příčin. V České republice je ročně ošetřeno více než dvacet pět tisíc pacientů s ischemickou formou této nemoci. V Ústeckém kraji za rok záchranáři ošetří přibližně tisíc pacientů s cévní mozkovou příhodou, které transportují do specializovaných zdravotnických center.
„Cévní mozková příhoda patří k závažným onemocněním, které velmi často končí těžkou invaliditou pacienta a dokonce asi dvacet pět procent pacientů v důsledku cévní mozkové příhody zemře. To je významně více, než počet úmrtí v souvislosti s akutním infarktem srdečního svalu. Z tohoto důvodu se naše záchranka připojila k Iniciativě Angels a zavedla řadu opatření ke zvýšení kvality poskytované přednemocniční neodkladné péče právě o pacienty s cévní mozkovou příhodou,“ uvádí Petr Bureš, ředitel ústecké záchranky.
Dobře fungující systém přednemocniční neodkladné péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou snižuje počet úmrtí a invalidity, nicméně důležitým faktorem pro dobrý výsledek léčby pacienta je časné rozpoznání příznaků a kontaktování zdravotnické záchranné služby samotným pacientem nebo osobami v jeho okolí.
„Vyskytne-li se u vás nebo vašeho blízkého jeden z příznaků, jako jsou náhlá porucha řeči, spadlý koutek či porucha hybnosti končetin, bez prodlení volejte zdravotnickou záchrannou službou. K dalším příznakům cévní mozkové příhody patří například náhle vzniklá závrať či poruchy zraku. Také v těchto případech neváhejte kontaktovat záchrannou službu,“ doplňuje tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.