Litoměřice - Opakované využití štěrku (uličních smetků) a finanční úspora. To byly hlavní důvody oslovení německé společnosti s odpovídajícím vybavením k třídění tohoto materiálu. Technické služby města Litoměřice (TSM) otestovaly ve svém areálu účinnost mobilního třídiče ve dvou dnech minulého týdne.
„Třídit materiál s vysokou vázanou vlhkostí je velmi složité. Díky této firmě a jejím speciálním třídičům se nám to však podařilo a výsledky jsou velice pozitivní,“ vysvětlil Vítězslav Votruba, ředitel TSM.
Před příjezdem třídící technologie zaslaly TSM do Německa vzorky smetků do laboratoře. Výsledky ukázaly, že tento materiál opravdu lze kvalitně vytřídit. TSM po prvním letošním čištění komunikací nashromáždily cca 270 tun smetků, které posloužily k separaci. „Po zimním úklidu ulic je materiál smetků velmi kvalitní. Většinou obsahuje původní inertní materiál, zeminu a kamínky. Při dalších jarních úklidech již obsahuje více organického materiálu, což je na třídění složitější,“ dodal Vítězslav Votruba.
Likvidace uličních smetků je dlouhodobý problém vyžadující změnu přístupu. V současnosti se po sběru ukládají na skládku, čímž se jejich cyklus uzavírá. Většina hmoty v nich je však drahý materiál, který se před každou zimou musí nakoupit a uskladnit. Jeho likvidace je přitom nákladnější než nákup nového materiálu. Celý proces začíná zakoupením materiálu, pokračuje uskladněním, manipulací, mícháním se solí a pískem, aplikací na komunikace jako zimního posypu a sběrem zakončeným odvozem a uložením na skládku. Cílem TSM je materiál vytřídit a opakovaně použít.
„Před námi je teď provedení chemického rozboru pro zjištění úrovně kontaminace a ekonomická kalkulace nákladovosti mechanického třídění. Věříme, že by to mohla být dobrá cesta, jak ušetřit prostředky z rozpočtu města, a přitom snížit ekologickou zátěž. V případě pozitivních závěrů z pohledu ekologie a ekonomie můžeme tuto službu nabídnout i dalším subjektům,“ doplnil Vítězslav Votruba. Na financování akce se s TSM podílel odbor životního prostředí městského úřadu.