Hřensko - Česká obchodní inspekce se zapojila do mimořádné kontroly na tržnici v Hřensku, kde objevila v nabídce pyrotechniku – tzv. „kulovou pumu“. Uvedený výrobek se přitom smí prodávat pouze osobám s odbornou způsobilostí.
V pátek 9. 6. a v sobotu 10. 6. se pracovníci České obchodní inspekce, Inspektorátu pro Ústecký a Liberecký kraj, zúčastnili mimořádné kontrolní akce ve Hřensku, která byla primárně zaměřena na dodržování povinností hospodářských subjektů vyplývajících ze zákona č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů při zpřístupňování, skladování a zacházení s pyrotechnickými výrobky (dále jen „zákon o pyrotechnice“). Akce, jejíž provedení bylo iniciováno ze strany Policie ČR - Odboru pořádkové služby Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, se dále mimo pracovníků ČOI a příslušníků Policie ČR zúčastnili zástupci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, Pyrotechnické služby Policie ČR a Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.
V rámci uvedených kontrol bylo dne 9. 6. 2023 u jednoho subjektu zjištěno, že se v prodejním stánku nachází pyrotechnické výrobky kategorie F4 (v počtu 2 ks balení), kdy se jednalo o pyrotechnický výrobek pojmenovaný „Pyrotechnika Kulová Puma 45 mm RED PEONY“, který může být prodán pouze osobám s odbornou způsobilostí. Dále v počtu 4 ks balení pyrotechnické výrobky kategorie F3, kdy se jednalo o pyrotechnický výrobek „DUM BUM midle“. Kontrola dosud nebyla z důvodu dalšího šetření dokončena. Podnikateli bude uložena povinnost doložit dokumenty k charakteru prodejního místa, kde byly pyrotechnické výrobky v době kontroly zjištěny (pyrotechnické výrobky kategorie F3 a F4 nelze skladovat v prodejním stánku, pokud nebyl zkolaudován jako prodejní místnost). Následně bude rozhodnuto ve správním řízení o výši sankce.
Dále bylo zjištěno pochybení prodávajících spočívající v porušení zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně ustanovení § 11 odst. 1 (informace o výrobku v českém jazyce), § 12 (řádné seznámení spotřebitele s cenou) a §16 odst. 1 (vystavit doklad na žádost spotřebitele). Za uvedená porušení byla kontrolovaných osobám (ve 4 případech) uložena sankce formou příkazu na místě v celkové výši 12.000 Kč.
V jednom případě bylo zjištěno podezření na prodej výrobků porušujících práva duševního vlastnictví a celkem 6 ks oblečení (bunda, triko, mikina) bylo uloženo mimo dosah kontrolované osoby. Kontrola v tomto případě bude ukončena až po vyjádření zástupce majitele ochranné známky, který potvrdí, zda zajištěné výrobky jsou padělky.