Lidé na Litoměřicku přišli při prodeji dětských věcí o své úspory. Naletěli podvodníkům
Ilustrační foto
Litoměřice

Litoměřicko - V uplynulém týdnu přijali policisté oznámení od dvaatřicetileté ženy z Roudnicka, která se stala obětí podvodníka, když chtěla prodat dětské botičky. Prostřednictvím internetového inzertního portálu zveřejnila svou nabídku prodeje botiček za 70 korun.

Na její inzerát reagoval údajný zájemce vystupující pod falešným profilem, který jí poslal emailem podvodný odkaz na stránky přepravní společnosti. Následně byla přesměrována na nepravé stránky internetového bankovnictví, kde poškozená zadala své údaje do banky. Poté zjistila, že jí neznámý podvodník bez jejího vědomí odčerpal z účtu 32 tisíc korun. Policisté po neznámém pachateli intenzivně pátrají. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Oznámení o obdobném podvodném jednání policisté zaevidovali v těchto dnech také z Litoměřic. Devětačtyřicetiletý muž chtěl prodat dětské oblečení za 200 korun prostřednictvím internetové inzerce. I tohoto muže oslovil údajný zájemce o nabízené zboží a poslal mu podvodný odkaz na přepravní společnost, který poškozený muž otevřel. Následovaly stránky tvářící se jako internetové bankovnictví, kde poškozený vyplnil přihlašovací údaje včetně údajů k platební kartě. Poskytl tak podvodníkovi veškeré jemu potřebné údaje. Pak už následoval bleskový převod peněz, ale bohužel opačným směrem. Neznámý podvodník odčerpal z účtu poškozeného více než 10 tisíc. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

"V celém Ústeckém kraji policisté denně evidují případy výše uvedeného podvodného jednání. I přes opakované informování veřejnosti se bohužel počet těchto případů zatím nedaří snižovat. Pokud se vás kupující bude snažit přimět k nestandartním postupům, nepřistupujte na platbu. Neplaťte kauce, nedoplatky či přeplatky a především nikam nezadávejte své platební údaje. Podvodníci nasměrují oběť na předem připravený phishingový web v podobě platební brány. K tomu často zneužívají loga a grafiku různých reálných ověřených doručovacích společností či poskytovatelů služeb. Prodávající osobu velmi často zmanipulují tak, že jim poskytne všechny údaje ke svému bankovnímu účtu či platební kartě! Apelujeme proto na občany! Buďte obezřetní při zadávání citlivých údajů. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo oslovil, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru