Ústecký kraj - Sever, myšleno Šluknovský výběžek, už to má za sebou. V noci na 18. ledna prožil první vánici roku 2023 a ráno například ve Varnsdorfu leželo 10 cm sněhu s tím, že 19. ledna v ranních hodinách Varnsdorf hlásil 11 cm sněhu. Jinde podle očekávání nespadla ani vločka, respektive spadla, ale nebyl z toho ani poprašek.
Čekání na pořádnou sněhovou nadílku tím pádem pokračuje, ať už v Chomutově, Bílině, Mostě, Teplicích nebo Ústí nad Labem. Brzy však skončí. Tedy, ještě před chvílí to tak vypadalo. Ve dnech 21. a 22. ledna pocítíme tlakovou níži, kterou všude ve Slezsku, na Moravě a v Čechách doprovodí vydatné sněžení. Taková byla slova numerických modelů. Nicméně jak tomu bývá zvykem, s přibývajícím časem numerické modely poněkud změnily názor. Avšak to neznamená, že vydatně sněžit nebude. Zřejmě bude. Jenomže...
Naposledy byl jak 21., tak 22. leden pohádkově zimní v roce 1981. Ve středu (21. 1. 1981) v okrese Most měli skoro metrovou sněhovou pokrývku, přesněji řečeno v Nové Vsi v Horách měla výšku 88 cm. Vskutku dobře na tom byl i výše zmíněný Varnsdorf, vždyť tam sněhová pokrývka dosahovala 39 cm. Podobně jako v Doksech (38 cm), Ústí nad Labem-Kočkově (36 cm, Vaňov 20 cm) a Teplicích (30 cm). Nejhůře na tom byli, mimo jiné, v Žatci, kde jim musela stačit sedmicentimetrová peřina, která navíc během dne lehce zvlhla, protože rtuť teploměru vystoupala až na 2,3 °C (v noci klesla až na -2,7 °C). Ve čtvrtek (22. 1. 1981) se počasí trochu umoudřilo a až na pár ojedinělých výjimek po celý den mrzlo, přičemž k ránu bylo i -16 °C (v Doksanech až -15,8 °C). Varnsdorf naměřil v minimu -11,7 °C a v maximu 0,2 °C, k tomu 38 cm sněhu. Tak má vypadat zima! Nebo snad ne?
Co na tuto otázku říkají nejbližší dny a víkendová tlaková níže?
20. ledna: Víceméně od půlnoci do půlnoci zatažená obloha a pouze sporadicky, primárně v Krušných horách, sněhánky. Navíc slabé. Nejvyšší odpolední teploty se zastaví na hodnotách okolo -3 až 1 °C (dobrá zpráva pro zasněžený sever), nejnižší ranní teploty kolem -1 až -5 °C (holomráz taky potěší...).
21. ledna: Zataženo. Po obědě od východu až severovýchodu dorazí srážkové pásmo spojené s onou tlakovou níží. Nejdříve navštíví Šluknovský výběžek, a to asi po čtrnácté hodině, potom zamíří také do dalších měst. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že s žádnou velkou parádou. Jinými slovy: Na chumelendu se mohou těšit hlavně ve Šluknovském výběžku, na Děčínsku až Ústecku a v Krušných horách, kde by mohlo napadnout 10 až 20 cm sněhu. Pozitivní scénář počítá s 5 až 20 cm sněhu na celém území Ústeckého kraje, naneštěstí v Podkrušnohoří i jinde v nížinách (třeba na Lounsku) by chumelendu měly doprovodit teploty mezi 0 až 1 °C. Takže zatímco pro Varnsdorf se rýsuje krásná zimní situace, nejen pro Most to vypadá na další blamáž. Nejvyšší odpolední teploty okolo -3 až 1 °C, nejnižší ranní teploty kolem -1 až -5 °C.
22. ledna: Mezi ránem a polednem dozvuk tlakové níže, tj. sem tam sněhánka, slabá, pak už žádné sněhové vločky. Nejvyšší odpolední teploty opět okolo -3 až 1 °C (převážně v rozmezí -1 až 1 °C), nejnižší ranní teploty kolem 0 až -4 °C. Co se oblačnosti týče, té bude až až (nepočítejte ani s jedním paprskem slunce).
23. ledna: Polojasno až oblačno, srážky žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo -2 až 2 °C, nejnižší ranní teploty kolem -1 až -5 °C.
Zbytek ledna pravděpodobně nic převratného nenabídne a na začátek února, posledního měsíce meteorologické zimy, se rýsuje oteplení, byť ne drastické. No jo no.