Litoměřice - Po bezmála dvouleté rekonstrukci je dokončené nové chráněné bydlení v Kamýcké ulici pro klienty Diakonie. Nový domov tu v bytech koncipovaných „na míru“ najde už v následujících dnech dvanáct lidí s mentálním postižením, z nichž část přichází z chráněného bydlení v Terezíně.
V prostorách někdejší kasárenské vrátnice se nacházejí jak garsonky pro klienty, kteří chtějí bydlet samostatně s menší mírou podpory, tak i dvougarsonky pro páry a dva komunitní byty, jež jsou určeny těm, kteří chtějí zatím bydlet společně a s vyšší mírou podpory sociálních pracovníků.
Objekt Diakonie získala v roce 2018 od města Litoměřice s podmínkou, že tam bude poskytovat sociální služby. Ještě tentýž rok se do zachovalejšího přízemí nastěhovaly chráněné dílny. Samotná rekonstrukce však začala až poté, kdy měla Diakonie na konci loňského roku schválenou dotaci na financování.
Na výsledek se u příležitosti slavnostního otevření chráněného bydlení přišli podívat i zástupci města. Starosta Radek Löwy kvitoval, že zastupitelstvo tehdy převod budovy podpořilo. „Objekty v kasárnách byly zvyklé na rozkazy, povely a stání v pozoru. Jsem rád, že alespoň tato část nyní bude zvyklá na vlídné slovo a usměvavé pohledy,“ řekl Radek Löwy.
Bývalý starosta Litoměřic a senátor Ladislav Chlupáč doplnil, že objekt chráněného bydlení dobře zapadne mezi opravené budovy v sousedství. „Věřím, že se postupně podaří zrealizovat i projekt na revitalizaci celého areálu kasáren, kde by mělo vzniknout malé městečko. A přesně do toho tyto sociální služby zapadají,“ uvedl Ladislav Chlupáč. Litoměřický zastupitel a historik Filip Hrbek přiblížil historii bývalého kasárenského objektu, který během druhé světové války sloužil také jako koncentrační tábor. Připomněl i novodobější historii, kdy v kasárnách pod Radobýlem sloužili spojaři a ženisté.
Vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví se Diakonii nepodařila rekonstrukce zcela podle původního plánu. Objekt se zatím musí obejít bez plánované fotovoltaiky, druhého tepelného čerpadla i nové fasády. Stále proto hledá prostředky, z nichž by mohla dům dokončit podle svých představ.
„Rekonstrukce byla v roce 2018 propočítána na více než 32 miliónů korun. Dotace činila 25 miliónů,“ informovala PR pracovnice Diakonie Vendula Poštová s tím, že organizace získala prostředky také od dalších podporovatelů.
Do budoucna se Diakonie bude starat také o přilehlý parčík, který chce co nejvíce otevřít veřejnosti. Domov v něm najdou i slepičky hedvábničky, které se tam přestěhují z Terezína. V plánu je také otevření občerstvení, které bude Diakonie provozovat jako chráněné pracoviště.