Ústecký kraj - Ač to tak za okny mnohde vůbec nevypadalo, v uplynulých dnech se přepisovaly historické tabulky, a to kvůli extrémně nadprůměrným teplotám. Pokud jste neděli (30. říjen) strávili v jihozápadních Čechách, potažmo na Šumavě, bohatě jste si vystačili s šortkami a tričkem s krátkým rukávem. Ve Vimperku na Prachaticku, v 628 m n. m., se rtuť teploměru vyšplhala na neuvěřitelných 26,2 °C. Původním rekordem na šedesátý den meteorologického podzimu bylo 17,6 °C (2004), tedy byl překonán o hnedle 9 °C. Letní den prožili také v Kašperských Horách nedaleko šumavské Modravy, v 728 m n. m., tam teploměr ukázal 25,4 °C, a tak padlo 18 °C z roku 1975. Stanice Hliniště, která se nachází 20 km severozápadně od Lipenské přehrady v 800 m n. m., zaznamenala rovných 25 °C.
Ale slunečné a hlavně pořádně prohřáté byly i naše Krušňáky. Nedělní odpoledne do Meziboří (514 m n. m.) přineslo až 20,5 °C, podobně jako do Brandova (521 m n. m.), kde se dočkali až 20,4 °C. Znáte Vejprty? I když leží nad hranicí 700 m n. m., po nedělním obědě si místní vychutnali až 22,7 °C. Jeden z největších extrémů byl zaznamenán kousek od rozhledny Jeřabina u Litvínova, v 689 m n. m., a sice skoro letních 24,9 °C. V Litvínově, v 340 m n. m., byli rádi za 15,2 °C, ale třeba v Ústí nad Labem (Střekově), ve 156 m n. m., byla maximální teplota 12,2 °C. Víceméně stejně to vypadalo v Děčíně, Mostě anebo Teplicích. Za zmínku rozhodně stojí, že takové teplo jako v Krušňákách nebylo ani na Krétě (Heraklion 20,4 °C), severovýchodě Libye (Tobruk 22,5 °C) nebo Baleárských ostrovech (Ibiza 24,0 °C). V kalifornském Los Angeles teploměr ukázal nanejvýš 23,9 °C.
S příchodem listopadu inverzní charakter počasí, přesněji řečeno příliv velmi teplého, původem saharského vzduchu skončí. Či snad ne?
1. listopadu: V ranních hodinách (zase) často mlhy a nízká oblačnost, přičemž později od západu dorazí oblačnost spojená se studenou frontou. Dešťové kapky však nepřinese žádné, alespoň co se severozápadních Čech týče, a po jejím přechodu se vyjasní. O půlnoci čekejte převážně jasno až skoro jasno (po půlnoci opět začnou ožívat mlhy a oblaka nízkého patra). Nejvyšší odpolední teploty okolo 13 až 17 °C.
2. listopadu: Ráno místy mlhy a nízká oblačnost, nicméně do oběda zmizí to i to. Poté zpočátku polojasno, od cca 15:00 SEČ prakticky v celých severozápadních Čechách vymetená obloha neboli jasno (do cca 3:00 SEČ následujícího dne). Nejvyšší odpolední teploty okolo 10 až 14 °C (studená fronta je holt studená fronta), nejnižší ranní teploty kolem 9 až 3 °C (v závislosti na mlhách a nízké oblačnosti).
3. listopadu: Četné mlhy, četná nízká oblačnost. V takovém duchu se ponese čtvrteční ranní čas s tím, že až se rozpustí, naskytne se pohled na vysokou cirrovitou oblačnost. Suma sumárum příjemný a relativně slunečný den. K tomu nejvyšší odpolední teploty okolo 7 až 11 °C (kdyby už od rána bylo slunečno, tak okolo 11 až 15 °C, jako například v jižních či ve středních Čechách) a nejnižší ranní teploty kolem 5 až 1 °C (ke vzniku mlh a nízké oblačnosti by mělo dojít až po 3. až 4. hodině, takže by se mělo stihnout ochladit).
První listopadový víkend se zatím zdá být oblačným až zataženým a deštivým, naopak druhý listopadový pracovní týden by mohlo ovládnout teplé jihozápadní proudění (inverze)... Každopádně zimě se ještě do Čech nechce. Možná nám počasí vysílá jasný signál, že je s námi? Tož pěkným signálům zdar!