Litoměřice - Výběrové řízení (VŘ) na vybudování fotovoltaické elektrárny (FVE) o minimálním celkovém výkonu fotovoltaických panelů 258,8 kW nebylo zatím úspěšné. Do řízení, které vyhlásilo město Litoměřice s cílem vybudovat první komunitní fotovoltaické elektrárny na vybraných městských objektech, se nikdo nepřihlásil.
„Firmy zabývající se fotovoltaikou jsou v této době velmi žádané. Větší zájem logicky mají o soukromý sektor, kde se cena nemusí soutěžit a není vázána podmínkami dotace,“ vysvětluje koordinátor projektu, litoměřický zastupitel Tomáš Sarnovský. Druhým důvodem jsou pak výpadky v dodávkách materiálu, což firmám komplikuje práci.
Město, respektive jím vlastněná akciová společnost 1. Geotermální Litoměřice, již přitom na projekt týkající se osmi městských objektů získalo dotaci z Modernizačního fondu z programu Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) ve výši přibližně 2,5 milionů korun.
„Její přijetí prvotní neúspěch neohrozí. Výběrové řízení vyhlásíme nové. Hodnotu zakázky musíme navýšit a připravit tak, aby byla pro dodavatele zajímavá,“ nastínil postup Tomáš Sarnovský, jenž je rovněž členem představenstva 1. Geotermální Litoměřice, a.s.
Projekt vyčíslený na zhruba 10,3 milionů korun s DPH se týká osmi objektů města – Centrální školní jídelny, Centra Srdíčko, Základní školy Na Valech, DDM Rozmarýn a několika mateřských škol – MŠ Sluníčko, MŠ Kamarád, MŠ Delfínek, MŠ Lipová.
S cílem pokračovat v dalším snižování závislosti na fosilních palivech a snižování nákladů na energie v městských budovách již město chystá druhou fázi instalace fotovoltaiky na dalších městských objektech (například zimním stadionu). V té souvislosti je zpracovávána analýza potenciálu a chystán seznam budov vhodných pro instalaci. „Do energetických projektů se v budoucnu mají zapojit i obyvatelé města nákupem podílů ve vznikajících komunitních FVE,“ poukázal na jeden z cílů Tomáš Sarnovský.