Jsou lidé za sychravého počasí vidět? Policisté na Litoměřicku zdůrazňovali potřebu používání reflexních prvků
Foto zdroj: Policie ČR
Litoměřice

Litoměřicko - V uplynulých dnech probíhala vícedenní dopravně preventivní akce zaměřená na bezpečné chování chodců a cyklistů v dopravním prostředí a také na jejich viditelnost.

Většina kontrolovaných byla dobře vybavena a ti co měli nějaké drobné nedostatky, obdrželi od policistů doporučení, informační letáčky a reflexní doplňky pro lepší viditelnost v dopravním prostředí. Policisté také kladli důraz na bezpečné přecházení komunikací, apelovali na neexistující pravidlo práva absolutní přednosti na přechodech a na důležitost respektování světelného signalizačního zařízení.

Rovněž připomínali důležitost viditelnosti v současném ročním období, kdy nás mohou zaskočit rozmary počasí jako je mrholení, mlha, brzký soumrak popř. sněžení. Zejména v těchto případech platí základní pravidlo „vidět a být viděn!“ V těchto případech je použití reflexních materiálů na místě. Výrazně zvyšují viditelnost účastníků silničního provozu za snížené viditelnosti vlivem počasí a zvláště za tmy, a to až na vzdálenost 200 m!

Přestože zákon hovoří o tom, že chodec musí být označen reflexními prvky při chůzi po komunikaci za snížené viditelnosti mimo obec, policisté doporučují nošení reflexních prvků při chůzi na komunikaci za zhoršených světelných podmínek i v obcích.

Viditelnost můžeme zvýšit také vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních materiálů. Fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí, Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.

Každý den, dochází bohužel na silnicích k vážným dopravním nehodám. Jejich oběťmi bývají často chodci. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích má chodec pohybující se „mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením“ povinnost „mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“. Použití reflexního prvku na oblečení zvyšuje viditelnost chodce ve tmě až na dvě stě metrů. Reflexní předměty je vhodné umístit nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu.

"V letošním roce, od ledna do konce října, evidujeme v Ústeckém kraji 209 případů střetů s chodcem. Pět chodců utrpělo zranění smrtelná, 23 bylo těžce zraněno a 173 utrpělo zranění lehčího charakteru. V Litoměřickém okrese potom evidujeme za stejné období 23 případů střetů s chodcem, tři chodci utrpěli zranění těžká a 15 zranění lehčího charakteru," uvedla policejní mluvčí Petra Kofrová.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru