FOTO: Jak se nestát obětí trestného činu? To se dozvěděli senioři pomocí herců a policie
Bezpečí seniorů v realitě i na sítích. Foto: Policie ČR
Litoměřice

Ústecký kraj - „Nečekaně dobrý!“ … Těmito slovy jednoho z účastníků bylo vyjádřeno zhodnocení konference zaměřené na bezpečí seniorů, kterou připravilo Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje. Ta proběhla v předchozích dvou dnech, 20. a 21. září 2021, v aulách UJEP a připravena byla pro posluchače univerzity 3. věku.

Téměř šest desítek seniorů se čtyřmi tématy seznamovali odborníci v daných oblastech. Každá z přednášek byla doplněna a přiblížena tematickým divadelním představením Divadla VeTři.

"Tématu trestné činnosti páchané na seniorech a prevence se ujal plk. Mgr. Martin Charvát, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Kromě shrnutí nejčastějších rizikových situací a různých legend nastínil možnosti, jak se nestát obětí trestného činu. Apeloval také na to, aby lidé nebyli lhostejní ke svému okolí a všímali si dění kolem sebe," uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

2309seniori

Herci Divadla VeTři ho doplnili názornými příběhy, ve kterých si důvěřivá seniorka pustila do svého bytu údajného pracovníka jisté energetické společnosti, který využil situace a ženu okradl. Krom toho si poškozená nedala při nákupu pozor na svoji kabelku a zloděj ji připravil o peníze.

O bezpečném pohybu v kyberprostoru informoval kpt. Mgr. Lukáš Rössler, vyšetřovatel odboru analytiky a kybernetické kriminality. Jeho téma zahrnovalo aktuální trendy v oblasti kyberkriminality. Posluchači byli varováni před podvodným jednáním tzv. falešného bankéře a před různými pochybnými investicemi do kryptoměny.

2309seniori6

"Zmíněna byla také bezpečnost při pohybu na sociálních sítích, kterou doplnili herci "internetovou seznamkou". Osamělá seniorka se seznámila s podvodníkem, který se vydával za českého vojáka působícího v zahraničí. Potřeboval prý peníze na návrat do vlasti a ženě slíbil společnou budoucnost," pokračuje policejní mluvčí.

Bloku o zvládání dopravního chaosu se ujal kpt. Ing. Martin Sochr, zástupce vedoucího odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Rady směřované na téma "senior v dopravě" doplnili herci o chování starší řidičky za volantem vozu.

2309seniori5

Závěr byl věnován citlivému tématu, které zahrnovalo okruhy „Senior jako oběť. Co dělat, když se stanu obětí. Zákon o obětech“. O problematice hovořila Mgr. Markéta Sailer z Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Přítomné krom jiného seznámila s možnostmi, kam se v případě problémů obrátit.

Divadelním přestavením se posluchači přenesli ke vztahu seniorky a jejího vnuka. Ten si zvykl na pravidelnou finanční podporu ze strany babičky. V okamžiku, kdy žena odmítla dát vnukovi peníze na mobil, začaly problémy v podobě slovních i fyzických ataků.

2309seniori4

"V závěru dvoudenní konference posluchači od policistů obdrželi drobné prezenty a materiály ke zvýšení jejich bezpečí. Na průběh a pojetí konference od účastníků při odchodu zaznívala pochvalná slova doplněná poděkováním. Konference byla podpořena Ministerstvem vnitra ČR," dodala na závěr policejní mluvčí Bartošová.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru