Ministerstvo zemědělství začalo přijímat žádosti o kompenzace za škody způsobené přírodní katastrofou na Moravě a Ústecku
Poškození zemědělci a výrobci potravin a krmiv dostanou náhradu až do výše 100 % prokázaných škod
Litoměřice

ČR - Ministerstvo zemědělství začalo od minulého pondělí prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu přijímat žádosti o dotace na zmírnění škod způsobených přírodní katastrofou letos v červnu v Jihomoravském a Ústeckém kraji.

Poškození zemědělci a výrobci potravin a krmiv dostanou náhradu až do výše 100 % prokázaných škod. Ministerstvo zemědělství jim celkem vyplatí až 1,5 miliardy korun.

Zemědělský resort poskytne poškozeným zemědělcům, potravinářům a výrobcům krmiv z jižní Moravy a Ústecka náhradu za zničené budovy, stroje, zvířata, pěstované plodiny a zničené zásoby.

„12. července jsme začali prostřednictvím Státního zemědělského a intervenčního fondu přijímat žádosti o dotace od lidí, kteří utrpěli při tornádu škody na polích, sadech, zemědělském vybavení nebo hospodářských zvířatech. Odškodníme zemědělce z jižní Moravy, kteří přišli o sady a vinice. Podporu poskytneme i zemědělcům z Ústecka, kterým živelní pohroma poničila chmelnice. Budeme kompenzovat škody na halách, sklenících, nosných konstrukcích, mechanizaci i technologiích. Chceme nahradit až plnou výši ztrát,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V Jihomoravském kraji mohou žádat o dotace zemědělci a potravináři z obcí Břeclav, Hodonín, Hrušky, Kostice, Lužice u Hodonína, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Ratíškovice, Tvrdonice a Týnec na Moravě. V Ústeckém kraji se odškodnění týká lidí z obcí Bílenec, Blatno u Podbořan, Černčice u Petrohradu, Krty, Malměřice, Petrohrad a Stebno u Petrohradu. Při lokalizaci postižených míst vycházelo MZe z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Ministerstvo zemědělství otevřelo Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který už v minulosti zafungoval při řešení následků sucha a mrazů. Prostřednictvím programu vyplatí zemědělcům a potravinářům zasaženým 24. a 25. června živelní katastrofou až 1,5 miliardy korun.

„Zemědělcům a potravinářům chceme pomoc poskytnout co nejrychleji, aby mohli obnovit výrobu. Po podání žádosti začneme vyplácet zálohy odškodnění, aby se alespoň částečně zlepšila komplikovaná situace poškozených podniků,“ uvedl ministr Toman.

Ministerstvo poskytuje i další podporu zasaženým lokalitám. Finančně podpoří obnovu poničených vodovodů, kanalizací a dalších objektů z programu Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací.

Lesy ČR každému majiteli zničeného domu nabídnou 50 m3 kulatiny na opravy nebo finanční dar 100 tisíc korun. Každé postižené domácnosti poskytnou 20 m3 palivového dříví. Státní podniky Povodí Moravy a Lesy ČR (LČR) nabídly na pomoc své kapacity, lidi i stroje a už začaly těžkou technikou odstraňovat škody. Pokud se týká dodávek kulatiny, je již 200 m3 dovezeno ke zpracování na pilách a 700 m3 kulatiny je již vyrobeno v lese a připraveno k odvozu. Dalších 550 m3 kulatiny představují nevyřízené žádosti. Celkové výdaje státního podniku LČR na toto opatření by mohly dosáhnout 150 až 200 milionů korun.

Státní pozemkový úřad uvolnil z rozpočtu na pozemkové úpravy 100 milionů korun. Ty budou přesměrovány do programů na pomoc s obnovou infrastruktury v poničených obcích.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond připravuje jednorázovou finanční podporu určenou pro podnikání zemědělských prvovýrobců v postižených oblastech.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru