Ústecký kraj – Devět desítek pohřešovaných dětí hledali v loňském roce policisté v Ústeckém kraji. Aktuálně není v jejich pátrání žádné, dlouhodobě se ale pohřešují tři děti. Ani po letech se nenašly.
Pohřešované děti připomíná vždy 25. května takzvaný Pomněnkový den. Náš zpravodajský server při této příležitosti požádal o rozhovor Tomáše Kohouta, vedoucího 2. oddělení obecné kriminality krajské policie v Ústeckém kraji. Zavzpomínal mimo jiné na tři děti, které se zatím nenašly.
V posledních letech asi mediálně nejznámější je případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí. Pohřešovaná je od začátku roku 2017. Bylo jí dvanáct let. Pravděpodobně se stala obětí trestného činu. Vyšetřování ale nebylo ukončeno a nikomu nebylo sděleno obvinění. „Udělalo se v tomto případě maximum, zapojili jsme všechny možnosti a prostředky,“ vypráví k případu Tomáš Kohout. „Je to velké zklamání, že nedošlo k jejímu vypátrání,“ dodává. Policisté se i v poslední době zabývali jedním z poznatků, který se ale nepotvrdil.
Nikdy se také nenašlo tělo tehdy osmiletého Jana Štefuci, který v roce 2005 spadl do rozvodněného přivaděče v Chomutově. „Víme bezpečně, že utonul, byli na to svědci,“ dodává šéf pátračů. Podobný osud potkal také o sedm let později devítiletého Patrika Tuťa v Předlicích.
Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný POMNĚNKOVÝ DEN, letos připomíná policie společně s Markem Ztraceným.
https://www.youtube.com/watch?v=OvSuLhyRCcI
Pomáhá systém Dítě v ohrožení
Tým pátračů v Ústeckém kraji tvoří dva až tři policisté v každém okrese a dva lidé na krajském ředitelství. Policisté také využívají moderní technologie, kromě vrtulníku s termovizí třeba i drony.
Pohřešování dítěte je vždy velice závažná událost, při které se aktivuje maximální počet sil a prostředků nejen Policie České republiky, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému a v poslední době i přibývajících dobrovolnických organizací. V případě pátrání po pohřešovaném dítěti, které může být ohroženo na zdraví či životě, se využívá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Díky tomuto efektivnímu nástroji se informace o pohřešování dostává velmi rychle k veřejnosti. „Dítě v ohrožení je systém, který pomáhá v rychlém nalezení dítěte,“ říká Tomáš Kohout.
„Při pátrání po dětech je důležitá rychlost zahájení pátrání, zapojení široké veřejnosti a také aktuálnost zjištěných informací o dítěti. I z toho důvodu je nutné při oznamování pohřešování předat policii co nejvíc informací o dítěti. Nejlépe aktuální fotografii, popis oblečení, informace o zdravotním stavu, kontakty na kamarády a další“, doporučuje Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.
S dětmi komunikujte
V rámci prevence je důležité s dětmi především komunikovat a z pohledu rodiče nebo osoby, které je dítě svěřeno, také mít přehled o tom, s kým se stýká, kam chodí apod. S ohledem na pandemii covid-19 je ze statistického hlediska za loňský rok patrný pokles pohřešovaných dětí. Ke zmiňovanému poklesu došlo zejména z důvodu distanční výuky, home office rodičů, uzavření některých provozoven a samozřejmě kvůli vládním opatřením a s nimi spojenými kontrolami dodržování nařízení ze strany Policie České republiky.
Proč pomněnka?
Tradici tzv. pomněnkového dne si připomínáme od 80. let 20. století. 25. května 1979 se v New Yorku cestou do školy ztratil šestiletý Etan. V tu dobu kvetly pomněnky, a přestože se rozběhlo rozsáhlé pátrání, včetně zveřejnění fotky na krabicích od mléka, nikdy nebyl nalezen. Pomněnka se tak stala symbolem pohřešovaných dětí.