Litoměřicko - Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při kontrole stánkového prodeje na tržišti v Ředhošti na Litoměřicku odhalili pochybení u prodejce masných výrobků.
"Jednalo se o potraviny neznámého původu, které nebyly dostatečně chráněné před kontaminací z vnějšího prostředí. Prodejce navíc neměl k dispozici ani viditelné údaje o složení výrobku, datu spotřeby, způsobu skladování, obchodním názvu výrobku a adrese sídla provozovatele potravinářského podniku, který potravin vyrobil. Prodejce v době kontroly nabízel nebalené masné výrobky – klobásy, špek, slanina, atd. v celkovém množství téměř 50 kg," uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.
Vzhledem k uvedeným prohřeškům veterinární inspektoři zakázali další prodej a nařídili neškodnou likvidaci potenciálně zdravotně závadných potravin v asanačním podniku na náklady prodejce. Tomu ve správním řízení podle veterinárního zákona hrozí za uvedená pochybení sankce až do výše jednoho milionu korun.
Začala sezóna farmářských trhů a s ní také kontroly
Přestože začátek trhů v letošním roce o několik týdnů zpozdila omezení spojená s nákazou COVID-19, na mnoha místech se už trhy konají. Vzhledem k tomu že venkovní prodej potravin živočišného původu s sebou nese určitá zvýšená rizika, jsou prodejci pod důsledným dohledem veterinárních inspektorů. V loňském roce provedli veterinární inspektoři na trzích přes 430 kontrol, což bylo meziročně o 23 procent méně. Pokles počtu kontrol jednoznačně souvisí s pandemií COVID-19. Podíl kontrol se závadou dosáhl podobně jako v roce 2019 zhruba třináct procent.
Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři loni v 57 případech, o rok dříve jich bylo 76. Výše v roce 2020 uložených pokut přesáhla 370 000 Kč, v roce 2019 to bylo přes 480 000 Kč. Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, je v ČR v současnosti okolo 290.
Celkový počet závad zjištěný při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 142. Při jedné kontrole totiž může být zjištěno i několik závad najednou. Nejčastěji inspektoři zjistili porušení správné výrobní a hygienické praxe, mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce (53 případů) a označování výrobků (31 x), často se vyskytly také problémy během manipulace s produkty (26 x), ve 24 případech byl neznámý či nejasný původ nabízených produktů.
„Podíl kontrol se závadou z dlouhodobého hlediska klesá, což je jistě pozitivní skutečnost. V minulosti se blížil i jedné třetině z provedených kontrol, dnes končí zjištěním závady zhruba jedna kontrola z osmi,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.