Severní Čechy – Dlouhodobě k zásadám udržitelného rozvoje, mezi které patří i principy oběhového hospodářství, se hlásí Skupina ČEZ.
To se zaměřuje na minimalizaci odpadů tím, že propaguje opětovné používání, opravování, sdílení, pronajímání, repasování nebo recyklaci již existujících výrobků, surovin a materiálů. Odpovědné nakládání s odpady patří mezi cíle udržitelného rozvoje vyhlášené OSN, ke kterým se ČEZ přihlásil, konkrétně cíl č. 12 „Zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu". Řídí se jím i ve všech výrobních lokalitách na severu Čech.
Dopít a vyhodit, aneb typický konec každé jednorázové PET lahve, kterých se dříve v ČEZ vyhodilo za rok až 6,5 tuny. Jednorázové plastové lahve proto energetici z objednávek kancelářských potřeb vyřadili již během loňského září. V kancelářích lze uhasit žízeň díky barelům s vodou, výdejníkům vody opatřených filtrací a filtračním konvicím.
Od letošního jara nedostávají tzv. ochranné nápoje v plastových láhvích ani pracovníci ve výrobě a v distribuci. (Ochranné nápoje jsou tekutiny se speciálním minerálním složením určené pro pracovníky vystaveným nevyhovujícím mikroklimatickým podmínkám, například během práce ve vysokých teplotách.) Nahradily je opakovaně použitelné a plně recyklovatelné tritanové nádoby a práškový nápoj. Aktivita je součástí dlouhodobé komplexní strategie udržitelného rozvoje ČEZ.
„Těší nás, že se nám během půl roku podařilo nahradit jednorázové plastové lahve, což radikálně sníží produkci zbytečných odpadů. Láhev s pitím vnímáme jako banální věc, ale protože se u nás jedná o tisíce zaměstnanců, není celková spotřeba nápojových jednorázových plastů zanedbatelná. Jako největší energetické uskupení v České republice se chceme chovat odpovědně k životnímu prostředí nejen při tom, jak šetrně energii vyrábíme, ale také při každodenních pracovních činnostech, které s výrobou souvisejí nepřímo,“ říká Michaela Chaloupková, ředitelka divize správa a leader udržitelného rozvoje Skupiny ČEZ.
Společnost ČEZ tak splnila svůj dobrovolný závazek, který učinila loni v souvislosti s přihlášením k iniciativě Ministerstva životního prostředí za omezení zbytečného plastového odpadu „DOST BYLO PLASTU“. Těmito kroky uspoří ročně 6,5 tuny odpadů, což odpovídá zhruba 138 plným žlutým kontejnerům na plasty.