Ústecký kraj - Navzdory koronavirové krizi pokračoval i vloni růst odebrané bezemisní elektřiny v síti veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily. V Ústeckém kraji e-auta nejčastěji dobíjela v Teplicích, Litoměřicích a u dálnice D8.
Skupina ČEZ aktuálně provozuje největší síť veřejných dobíjecích stanic v ČR s 276 stojany, z toho je přes 210 rychlodobíjecích. Infrastruktura vzniká díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF), z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.
„Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice čítající aktuálně 276 stojanů dodala loni do baterií elektromobilů celkem 2,44 GWh elektřiny. Takové množství energie postačí pro plné dobití 67 825 elektromobilů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh nebo pro cestu flotily 406 e-aut kolem světa. Zároveň jde o více než 24procentní nárůst oproti roku 2019, kdy v celé síti „dobíječek“ elektrická auta načerpala 1,96 GWh,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. V Ústeckém kraji je podle něj aktuálně v provozu 25 veřejných dobíjecích stanic, z toho 17 rychlodobíjecích.
Kromě krajské metropole Ústí nad Labem jsou například dobíjecí stanice ČEZ také v Děčíně, Litoměřicích, Mostě, Teplicích a u dálnice D8. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 160 596 kWh ekologické energie, tj. „palivo“ na 26 cest kolem světa. Ve srovnání s rokem 2019, na jehož konci bylo v Ústeckém kraji v provozu 21 stojanů a řidiči načerpali celkem 105 152 kWh, tak meziročně odběry na stojanech ČEZ vzrostly o více než 52 procenta.
„Loňský rok byl skutečně hodně specifický, přesto jsme zvládli postavit o 62 procent více stanic než v roce 2019. Odhadujeme také, že zhruba polovina z tří tisíc loni nově registrovaných elektromobilů pravidelně odebírá energii u nás. Letos bychom navzdory pokračující pandemii chtěli udržet loňské tempo výstavby nových stanic. Do pěti let pak cílíme na ztrojnásobení celkového výkonu stanic v naší síti až na 50 tisíc kW. Zaměřovat se budeme jak na další pokrývání ´bílých míst´ po celé republice, tak na lokality, kde je možnost navyšování počtu i výkonu stojanů. Jen takové totiž dnes ve vytíženějších místech zvládnou pokrýt dynamicky rostoucí poptávku po veřejném dobíjení,“ dodal Tomáš Chmelík.
Dobíjecí stanice u elektrárny Ledvice. Ilustrační foto: ČEZ
Hitparádě stanic podle odběrů dominovaly v Ústeckém kraji stojany v lokalitách Kaufland Teplice, město Litoměřice a u dálnice D8. Nahoru šel celkový počet dobíjení. Zatímco v roce 2019 byly stojany ČEZ od Děčína až po Klášterec nad Ohří v permanenci 7 111krát, loni to bylo ve 9 650 případech. Průměr energie načerpané při jednom dobití se meziročně zvýšil ze 14,8 kWh na 16,6 kWh.
V průběhu roku 2020 byla podle Tomáše Chmelíka také spuštěna nová zákaznická aplikace FUTUR/E/GO postavená na vyspělé izraelské platformě Driivz. Řidičům mimo jiné umožní dobít elektromobil pouze pomocí mobilního telefonu se staženou aplikací, tedy bez čipové přihlašovací karty. Dále vyhledat nejbližší dobíjecí místo, včetně aktuální doby dojezdu k němu a rovněž ukáže aktuální obsazenost jednotlivých stojanů + dlouhodobý průměr obsazenosti stojanů v konkrétních hodinách dne, což většinou vede k lepšímu plánování cesty. Podstatné také je, žev jakoukoli chvíli během dobíjení řidiči dát informaci, kde, jak rychle, za kolik dobíjí, jak dlouho už dobíjí, jak dlouho to ještě bude trvat a podobně.
Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ v České republice činí 17,8 tisíce kW, což je například ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města. Každá z 276 stanic přitom představuje dva dobíjecí body, takže síť může v jednom okamžiku dodávat ekologickou energii do baterií více než 550 elektromobilů.
„Rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW, které dnes tvoří 80 % sítě, umožňují dobití většiny kapacity baterií všech typů a značek elektromobilů v řádu desítek minut. Řidičům garantujeme u většiny stojanů odběr skutečně bezemisní energie, a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE,“ uzavírá Tomáš Chmelík.
ČEZ si na českém trhu dobíjecích stojanů dlouhodobě udržuje zhruba 50% podíl. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.
Autor: Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy