Litoměřice - Více než milion korun již vyplatilo město Litoměřice za posledních několik dnů živnostníkům, kteří se ocitli s ohledem na epidemiologickou situaci v nouzi. Konkrétně se jedná o jednorázovou finanční výpomoc na překlenutí těžkého období těm, co mají v Litoměřicích uzavřené rozhodnutím vlády své provozovny a platí nájem. O tom, že jde o účinnou a hlavně rychlou pomoc, svědčí řada poděkování, které městský úřad v těchto dnech registruje.
Rada města o mimořádné pomoci rozhodla 6. dubna. Vedle desetitisícového daru schválila i odklad placení nájemného pro OSVČ, které podnikají v nebytových prostorách města. „Až bude znám termín znovu otevření provozoven, rozhodneme o tom, jak vysoká částka bude prominuta,“ upřesnil místostarosta Karel Krejza.
Radní předpokládali, že o dar může v Litoměřicích požádat zhruba 300 živnostníků, a tak alokovaná suma činí tři miliony korun. Podání žádosti pro dar platí do konce dubna. Na webových stránkách města jsou podrobně uvedeny podmínky, za kterých může živnostník dar získat, včetně tiskopisu žádosti a darovací smlouvy. „Mezi hlavní kritéria patří to, že provozovna v nájemním vztahu musí být na živnostenském úřadu nahlášená. Při kontrole 157 žádostí, které byly do 20. dubna doručeny na městský úřad, převažovaly právě nenahlášené provozovny jako důvod zamítnutí u 23 žádostí. Do stejného data bylo již vyplaceno 116 žádostí o dar,“ doplnila Marcela Škrancová, vedoucí živnostenského úřadu, jehož pracovníci agendu související s poskytnutím finančního daru města ve výši 10 tisíc korun zajišťují. „Další žádosti o dar budou přijímány do 30. dubna,“ upozornila na důležitý termín vedoucí Škrancová.
Pracovníci živnostenského úřadu se snaží radit živnostníkům i v případech, kdy se dotazy netýkají bezprostředně živnostenské problematiky. V posledních týdnech se dotazy týkaly především žádostí o poskytnutí ošetřovného pro osoby samostatně činné (OSVČ), kdy se podmínky pro získání dotace několikrát měnily. Došlo tak i k paradoxním situacím. „Vedle běžné agendy, kterou dnes už vyřizujeme v rozšířené době během pondělí a středy od 8 do 11 a od 13 do 17 hodin, jsme během uplynulého měsíce vyřídili i zhruba 40 žádostí OSVČ na přerušení živnostenského podnikání z důvodů uzavření provozoven. Když se ale žadatelé dozvěděli, že tím pádem nebudou mít nárok na žádný příspěvek, za pár dní telefonovali nebo poslali žádost o zaktivnění oprávnění,“ poukázala na jeden z řady zmatků vedoucí úřadu.