Litoměřice - Zhruba v polovině příštího roku se v Litoměřicích opět začne vařit pivo. Včera byla slavnostně ukončena rekonstrukce architektonicky unikátního areálu, jež se podařila díky finanční podpoře z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, který byl schválen v rámci platformy RESTART, spravované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a implementované agenturou CzechInvest.
„Úspěšně zakončenou rekonstrukci části měšťanského pivovaru považuji za významný okamžik pro město Litoměřice, k němuž pivovarnictví historicky patří,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč, který poděkoval zástupcům MPO i CzechInvestu za poskytnutou podporu a firmě INSKY za úspěšně završenou realizaci stavby.
Rekonstrukce zahrnovala stavební úpravy a přípojky technické infrastruktury stávajícího objektu - jižní části východní budovy A na prostory minipivovaru (varnu, šrotovnu, zázemí pro zaměstnance, sklad, vodní hospodářství a kotelnu). Práce na zhruba 650 metrech čtverečních byly zahájeny letos v lednu a nyní skončily. Cílem bylo zachování původního industriálního vzhledu a maximálního počtu původních prvků.
MPO označilo litoměřický projekt za vlajkovou loď programu RESTART. „Jeho smyslem je měnit chátrající a nevyužívané prostory tak, aby se do nich vrátil život. Příští rok budeme proto v podobných projektech pokračovat,“ konstatovala náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková. Projekt si vyžádal celkem 22 milionů korun, z čehož 11,5 milionu korun představovala podpora MPO.
S příchodem nového roku převezme klíčky od areálu nový nájemce, který vzešel z výběrového řízení. „Na jaře začneme s instalací technologií a v polovině roku spustíme výrobu,“ říká Dionýz Hutár, zástupce rodinné firmy Hutár Agro, s.r.o.
Tím však revitalizace areálu pivovaru, disponujícího mj. i rozsáhlým podzemím, nekončí. „Hledáme využití také pro další části, které bychom rádi obdobným způsobem revitalizovali,“ dodal starosta Chlupáč, který zároveň vyjádřil radost nad rozvojem celého Tyršova náměstí. „Na místě bývalé lahvárny jsme vybudovali moderní parkoviště, vedle něj krásný park, zrekonstruovali chátrající gotický hrad a nyní jsme úspěšně zahájili revitalizaci areálu pivovaru, ve které chceme pokračovat,“ charakterizoval starosta rozvoj lokality, která má pokračovat.
Výroba piva v Litoměřicích skončila v roce 2002 z ekonomických důvodů. Nevyužívané prostory rychle chátraly. „Revitalizací a podnikatelským využitím části budovy bude celý areál oživen. Postupnou rekonstrukcí dalších budov, částečnou opravou rozsáhlého podzemí a kultivací pivovarského dvora v příštích letech areál jistě přiláká nejen další podnikatele, ale i běžné návštěvníky,“ domnívá se náměstkyně ministra Jirotková.