Litoměřice - Další výzkumné práce na nejhlubším geotermálním vrtu v České republice, jejichž cílem je ověřit možnosti jímání zemského tepla, byly včera zahájeny v zadní části litoměřických Jiříkových kasáren.
Z vrtu o hloubce přibližně 2 kilometry, který byl realizován v roce 2007, je nyní nutné vyjmout vnitřní část vystrojení, zjednodušeně ocelové trubky, a tím uvolnit přístup ke stěně vrtu a jeho celkové zprůchodnění pro měřící sondy. Všechny tyto práce jsou mimořádně náročné. Provádí je německá firma Anger's Söhne, která mj. v nedávné době úspěšně dokončila nejhlubší geotermální vrt ve Finsku do hloubky 6,5 km. Do prací se zapojili i odborníci z Francie a Švýcarska. Litoměřický vrt je už dvanáct let v zakonzervovaném stavu a bylo otázkou, v jaké kondici vystrojení vrtu bude a zda bude možné vyjmout celou kolonu pažnic o hmotnosti více jak 17 tun a délce 1,8 km vcelku. Jednotlivé pažnice jsou totiž spojeny kónickými závity a mají délku okolo devíti metrů, celkem jich je ve vrtu 200. Vytahovat se musí opatrně a pomalu, kus po kuse. Tento proces by měl být dokončen během středečního večera.
Zdroj: www.litomerice.cz
Jde o zcela unikátní projekt, který v České republice nemá obdoby. „Nebyli jsme si jisti, zda se podaří vyjmout trubku v celku, ale zdá se, že vše půjde bez problémů, zhodnotil již během prvního dnu probíhajících prací profesor Tomáš Fischer, ředitel výzkumné infrastruktury RINGEN. Jak vysvětlil, tento krok umožní dostat se na stěnu vrtu, jež ukáže horninu podél celého vrtu. „Pomocí vrtní televize si poté stěnu zobrazíme, provedeme analýzy výskytu a směru četnosti puklin, změříme horninové napětí,“ nastínil některé z mnoha dalších plánovaných kroků ředitel Fischer. Důležitým a opět zcela unikátním momentem nejen v rámci České republiky, ale i celé střední Evropy, bude také umístění seismografu (přístroj pro měření otřesů) do hloubky 1,5 kilometru. V hloubce je totiž mnohem větší citlivost měření než na povrchu a není rušeno běžnými zdroji otřesů z dopravy či jiné lidské činnosti.
Zdroj: www.litomerice.cz
Po dokončení prací na současném vrtu je v plánu hloubení dalšího vrtu o podobné hloubce, který umožní vytvoření experimentálního podzemního výměníku mezi oběma vrty. „Naším nejbližším cílem je experimentálně ověřit reálné podmínky v této menší hloubce a na základě výsledků připravit hlubinné vrty do cílové hloubky 4-5 km, což je dlouhodobý plán města. Tyto vrty by mohly být zrealizovány do čtyř až pěti let od dokončení nezbytných experimentů,“ seznámil s plány starosta města Ladislav Chlupáč. „Realizace 4-5 km vrtů by již znamenala možnost energetického využití pro vytápění města, což je naším konečným cílem,“ dodal starosta s tím, že horizont deseti let je pravděpodobná doba, kdy by vše mohlo být dokončeno a voda ohřátá od zemského nitra by se mohla stát ekologickým zdrojem dálkového vytápění.