Roudnice nad Labem - V průběhu února Český hydrometeorologický ústav provedl v roudnických ulicích monitoring kvality ovzduší. Z výsledků vyplývá, že se kvalita místního ovzduší svým znečištěním zásadně neliší od stavu běžného v našem regionu. Rozhodnutí radních nevybudovat měřící stanici městu ušetří miliony korun.
Rada města na podzim minulého roku uložila odboru životního prostředí zadat Českému hydrometeorologickému ústavu v Ústí nad Labem zpracování odborné studie. Jejím hlavním cílem bylo vyhodnotit imisní situaci ve městě a doporučit, zda je smysluplné investovat prostředky v řádu milionů korun na pořízení a následně každoročně další statisíce i provoz vlastní monitorovací stanice. Vůz s technikou byl v týdenních intervalech umístěn Na Čihadlech, u 1. ZŠ Karla Jeřábka a 3. ZŠ v ulici Školní. Vzhledem k absenci velkých průmyslových znečišťovatelů ovzduší na území města byl k měření zvolen hlavně oxid siřičitý (SO2) a dále oxidy dusíku (NO, NO2 a NOx), prašný aerosol PM10 a PM2,5, doplňkové i toluen a benzen. Následně byla naměřená data zpracována za účelem zjištění míry souvislost znečištění v Roudnici nad Labem a na okolních stanicích. (např. Štětí a Kralupy nad Vltavou nebo Doksany)
„I přes opakovaně zhoršené podmínky pro rozptyl znečišťujících látek v průběhu měření, bylo hodnot imisních limitů dosaženo jen v případě prašného aerosolu – frakce PM10. I toto je však platné jen omezeně. Na základě třítýdenního měření totiž v žádném případě nelze posuzovat překročení či nepřekročení imisních limitů. Ty jsou totiž nastaveny pro komplexní zhodnocení koncentrací během celého roku,“ přiblížil výsledky měření Ing. Vladimír Drož, vedoucí odboru životního prostředí.