Lovosice - Základní škola Antonína Baráka zmodernizuje učebnu jazykové gramotnosti a přírodních věd a to díky dotaci z ministerstva pro místní rozvoj a za podpory města Lovosice. Koncem ledna se stavební práce rozběhly.
Zastaralá učebna přírodních věd pro výuku fyziky, chemie a biologie bude nově splňovat moderní požadavky pro výuku těchto oborů a poskytne dětem nejmodernější edukační systém. Zařízena bude především pro experimentální výuku, kterou doplní interaktivní tabule s vizualizací.
Rekonstrukce učebny, která začala před pár dny demontáží stávajících silových rozvodů, se bude týkat zejména vybourání drážek a otvorů pro nové vedení a rozvaděč. Odstraněna bude současná podlahová krytina, stupínek katedry a stará vrstva výmalby. Následovat bude rozvod nového silového vedení, slaboproudých rozvodů a chrániček, které budou po vystěrkování a začištění podlahy a stěn překryty novým linoleem novou podlahovou krytinou a výmalbou. Další etapou bude osazení speciálního nábytku učebny. V katedře bude umístěna technologie a prezentační počítač. Studentské stoly jsou uzpůsobeny pro tři žáky. Jsou v nich zabudované zásuvky ukryté pod deskou stolu, tak aby byly žákům přístupné pouze při vyučování. Počítá se s umístěním pěti velkých skříňových sestav pro technické zařízení a pokusné nástroje. V učebně bude umístěna interaktivní tabule s přídavnými křídly pro popis fixem, přídavné reproduktory, datový projektor a keramická tabule. Pracovní stanice studentů budou s počítačem vyučujícího propojeny WIFI sítí. Bezdrátové barevné stanice studentů v podobě tabletu s klávesnicí se budou zamykat ve skříni v rohu učebny, stejně tak bude o přestávku nedostupný pult katedry s plynovým hořákem, dřezem a počítačem. Součástí rekonstrukce má být také vybavení kabinetu přírodních věd dvěma kancelářskými a dvěma pracovními stoly a skříňovou sestavou.
Pro každý předmět je počítáno se specializovanými sadami měřících sond, senzorů a experimentálního příslušenství. Sada pro fyziku například obsahuje ruční generátor el. napětí, model větrné elektrárny, sadu čoček a laseru, silné magnety nebo sadu cívek. Pro chemii budou k dispozici například digitální váhy nebo ohřívací plotýnka. V hodinách přírodopisu využijí žáci model lidského oka, USB kameru nebo digitální mikroskop.
Stejně tak modernizace učebny cizích jazyků si klade za cíl zmodernizovat prostor tak, aby odpovídal současným požadavkům a umožnil výuku s použitím digitálních technologií doplněných o interaktivní tabuli, sluchátka pro poslech a pevné počítače pro každého žáka. Třída bude současně sloužit jako počítačová učebna.
Modernizovat se ovšem musí celá místnost včetně starého nábytku, ostatního vybavení a podlahových krytin. Stejně tak jako v případě učebny přírodních věd bude i zde nutné demontovat původní elektro rozvody, vybourat nové kabelové trasy a kompletně je nahradit. Následuje opětovné vyrovnání podlah a stěn místnosti. Učebna bude vybavena novým provozním LED osvětlením, výmalbou, elektricky ovládanou stínicí technikou, podlahovou krytinou a specializovaným nábytkem.
„Letošní investiční akce týkající se vylepšení školských zařízení zahájil projekt Základní školy Antonína Baráka. Velmi mě těší, že se škole podařilo tuto dotaci získat, a zásadně tak vylepšit zázemí školy. V rozpočtu bylo na tuto akci na straně výdajů vyčleněno 7 583 317,- Kč a na straně příjmů 6 445 819,- Kč, což představuje předpokládanou výši dotace. Pro letošek máme ještě připraveny peníze na budovy gymnázia, centrální školní jídelny a základní umělecké školy,“ uvedl Milan Dian, starosta města.
Samotná realizace projektu byla zahájena koncem měsíce ledna, hotovo by mohlo být v květnu.