Ústí nad Labem - Strojovna s Kaplanovo turbínou, velín, neobvyklé panorama Masarykovo zdymadla s hradem Střekov v pozadí. To vše přilákalo v sobotu během dne desítky a desítky zájemců na prohlídku vodní elektrárny Střekov Skupiny ČEZ a celého vodního díla.
Vodní elektrárnu Skupina ČEZ, konkrétně ČEZ Obnovitelné zdroje, zpřístupnila v rámci Světového dne vody, který připadl na 22. března. "Na prohlídku přišlo 354 návštěvníků," uvedl v sobotu odpoledne Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy.
Vodní elektrárna Střekov má tři vertikální Kaplanovy turbíny a instalovaný výkon 19,5 MW, přičemž elektřinu vyrábí již od roku 1936. Je největší vodní elektrárnou na severu Čech. V roce 2017 dodala do rozvodné sítě zhruba 90,96 GWh ekologicky čisté energie. Elektrárna je využívána nejen v tzv. energetických špičkách, ale trvale.
Počátky vodního díla Střekov sahají až do roku 1921, kdy se uvažovalo o vybudování vodního díla a zdymadla pro zúžení a splavnění řeky Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly postrachem plavců.
Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře. Střekovská přehrada vytváří jezero o délce 19,5 km a zadržuje 16 milionů kubíků vody. Hlavním účelem využití vodního díla Střekov je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje i bezpečný rybí přechod. Ten, byť přiléhá k vodní elektrárně, ovšem spravuje Povodí Labe, stejně tak i samotné Masarykovo zdymadlo.
Foto
Za celý loňský rok si vodní elektrárnu Střekov prohlédli 964 zájemci. Celkem pak v letech 2010 až 2017 zavítaly na exkurzi 10 042 osoby.
Nebyli jste se podívat v sobotu a rádi byste vše viděli na vlastní oči? Příležitost budete mít znovu už za dva týdny, a to v neděli 8. dubna u příležitosti zahájení Turistické sezony 2018.