Konojedy (Litoměřicko) - Konojedské bochníky sice nejsou tak populární jako varhany u Kamenického Šenova, ale určitě stojí za to se k nim vypravit. Jde o zajímavý přírodní unikát, kterému se lidově říká „bochánky“.
Dominantou je mohutné čelo ztuhlého lávového proudu, které bylo obnaženo těžební činností. Jde o ztuhlý lávový tefrit, s výrazným sloupcovitým rozpadem. Sloupce jsou vysoké až 8 metrů a silné až 75 centimetrů. Jsou příčně rozpukané a vytvářejí tak dojem různě na sebe naskládaných bochníčků. Jedná se o ojedinělý a nezvyklý jev.
Lokalita je od roku 1966 vyhlášená národní přírodní památkou. Je tu i chráněná vegetace jako vstavač osmahlý či mochna skalní.
Jak se k bochníkům dostat?
Konojedy je vesnice, část města Úštěku v okrese Litoměřice. Nachází se asi čtyři kilometry na sever od Úštěku.
V obci Kravaře zabočit na konci náměstí vpravo směr obec Konojedy, je to asi 3 km. Tudy pak podél kamenné zdi úvozem mírně táhle vzhůru, kopírovat vpravo zeď a pak odbočit vlevo do lesního prostoru pod svah Dubí hory ke starému opuštěnému lomu, kde už se nacházejí popisky.
Co lze vidět cestou?
Turisty často zaujme mohutný starý klášter a hospodářská stavení. Ta jsou nyní částečně renovována a opravována. Byl to kdysi mohutný komplex, bývalý klášter řádu servitů, později přestavěn na velký barokní zámek. V roce 1699 tu prý známý mecenáš umění a stavitel Kuksu hrabě F.A. Špork zřídil špitál pro chudé s dobře vybavenou lékárnou. Navíc se zde ukrývala i část Šporkovy knihovny se zakázanými tisky. Naposledy užívala komplex armáda. V areálu je také několik zajímavých barokních soch.