České středohoří - Pokud se vypravíte do Českého středohoří, hrad Házmburk nemůžete minout. Je totiž vidět desítky km daleko ze všech stran. Dodnes se přesně neví, kdy a kým byl hrad založen. Podle archeologických nálezů byl čedičový vrh obydlený už v 5 století před naším letopočtem.
Dalimil ve své kronice píše, že za doby knížete Vlastislava, tu první sídlo vybudoval jakýsi Léva a se svou družinou ovládal okolí. První doložené údaje pocházejí v první poloviny 14. století. Hrad měnil majitele poměrně rychle. V roce 1335 ho prodal král Jan Lucemburský panu Zbyňku Zajíci z Valdeka. Zajícové byli významným šlechtickým rodem a zastávali vysoké funkce. Třeba první majitel hradu a zakladatel roku, Zbyněk Zajíc Zámořský, patřil mezi nejvěrnější přátele Karla IV.
Foto: Redakce
Hrad byl postupně zvelebován. Jeho dominantu tvoří dvě věže – oválná Černá (25m) a hranolová věž Bílá (26m.) Černá věž byla postavená z černého čediče a sloužila jako vězení. Také byla důležitým obranným prvkem. Bílá věž dostala jméno podle světlého pískovce.
Foto: Redakce
Koncem 15. století už bydlení na hradě nebylo pro jeho majitele dost pohodlné. V roce 1558 ho proto prodává Kryštof Zajíc z Hámzburka Janu staršímu z Lobkovic. V té době byl už hrad pustý. Na hradě se pak vystřídala řada majitelů, roku 1954 byl nakonec převeden do správy státu. Za celou historii nebyl hrad nikdy dobyt.
Foto: Redakce
Hrad prý skrývá nejedno tajemství. Pod hradem jsou údajně podzemní místnosti a tajné zazděné chodby, které kdyby hrad spojovaly s hrady Košťálov a Budyní. Hradní legendy vypráví o tom, že v ukrytých sklepeních jsou sudy s vínem a také poklad, který tu ukrylo francouzské vojsko po porážce v Rusku.
Foto: Redakce
Na hrad se nejlépe dostanete z obce Klapý, kde je i placené parkoviště. Odtud vedou dvě cesty, dlouhé cca 2 a půl kilometru. Vstupné je 100 korun, rodinné vstupné je za 260.